| Anghel_Silviu_Costel_1986 a întrebat:

Salut you. De curând mi-am cumpărat un televizor Android tv facut de TCL. Inainte aveam un Samsung smart tv. Care e problema? Înainte cand făceam o scanare pentru a cauta canale digitale pe vechiul smart tv îmi dădea voie să selectez eu operatorul tv de la care sa caute canalele, operatorul fiind Digi. Daca nu selectam operatorul canalele se așezau in ordine alfabetică și trebuia să le asez eu, pe categorii. Canalele de sport la sport și tot așa. Dar dacă selectăm operatorul nu mai era nevoie. Problema este că acum nu mai arată operatorul la care am abonament. Si voiam sa aflu daca exista vreo metodă de a aranja canalele automat. Ar trebui să se poată având în vedere că android tv-ul are acces la mai multe aplicații. Deci daca exista vreo modalitate sa aranjez canalele automat spuneți-mi.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu stiu ce model de televizor ai, dar iata ce spune un manual al acestui producator:
"The TV installs and arranges channels according
to your country or region".
Toti operatorii de televiziune din Romania sunt obligati (teoretic) sa aranjeze posturile tv in functie de genul programelor (dar am observat asta numai in cazul posturilor digitale, nu si cele de pe analogic; in setari ai posibilitatea sa alegi daca vrei sa vezi posturile analogice, digitale sau ambele categorii).
Digi respecta in mare parte aceasta politica (din ce am observat in zona mea), dar sunt si posturi ratacite prin lista de programe.
Alege din meniu Romania ca tara, daca exista aceasta posibilitate.
In caz ca ai facut asta si nu s-a rezolvat problema, singura optiune ramane rearanjarea manuala a listei sau sa creezi o lista de Favorite, in care sa le pui in ordinea pe care o doresti.
https://tclnordic.zendesk.com/......Android-TV

Răspuns utilizator avertizat