| andreitârbeanu a întrebat:

Bună TPU, am o problema cu televizorul. Seara trecuta cand voiam sa il programez ca sa adorm, am intrat la sectiunea DTV (canale digitale/hd) si imi aparea ca nu are semnal, insa, canalele analog le reda fara nicio problema. Am resetat televizorul si am dat la cautare programe fie dtv+atv fie dor dtv. Tin sa mentionez ca am repetat procesul de vreo 4 ori. Si in continuare, canalele digitale nu pot fi gasite. Doar cele analog. Si nu stiu ce se intampla ca pana acum nu facea asa tv-u. Inainte aveam canale digitale. Habar n-am...sa fie de la digi? sau de la televizor?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai cautare canale analog plus digitale si ai rabdare pana le gaseste ca o sa dureze, ce marca e tv ul

| andreitârbeanu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut asta...de vreo 4 ori cum am mai spus...la cautare programe pana la 50% e un slide de programe analog. de la 50 in sus sunt cele digitale. insa imi arata negru desi procentul tot urca. si astfel am doar canale analog. televizorul e un schneider de 80cm

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreitârbeanu):

Tu nu ai inteles ceva, intrii in setarile tv ului si bifezi acolo cautare automată analogic&digital si îi dai cautare rapidă si il lasi sa caute, asa am pătit cu un tv Samsung după 3 ore de căutări si-a gasit si digital deoarece cineva a setat gresit si a dereglat tot televizorul, ai nevoie de multa rabdare sa il aduci cum a fost, ai cartela de la rcs? Smartcardul in televizor lasa l acolo nu il scoate eventual daca ai umblat si in spate vezi sa fie bine introdus cardul in slotul televizorului, tu ziceai ca de aseara nu i ti merg canalele hd, s-a intamplat brusc sau le ai sters tu?

| andreitârbeanu explică (pentru CristiDinBucuresti):

S-a intamplat brusc. si nu stiu de ce. daca era doar de la digi s-ar fi intamplat si la restul televizoarelor din casa. televizorul din sufragerie reda programele hd printr-un decodor hd de la digi pentru ca nu poate vedea programele hd. in schimb, pe tv ul meu mergeau programele hd fara decodor. nu stiu dc dintr-o data nu le mai reda. Am resetat la setarile din fabrica tv ul si am dat la cautare atv+dtv. si de fiecare data (4 ori) nu gasea programele digitale(hd)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreitârbeanu):

Scuze ca te întreb televizorul il folosesti prin decodor? Acesta care nu i ti merge

| andreitârbeanu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acesta ce nu brusc nu mai vede programele digitale? nu. Folosesc prin decodor televizorul din sufragerie. Un Philips

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreitârbeanu):

Ok scoate televizorul din priză si lasa l cîteva minute oprit, după aceea baga l in priza si dai cautare automata el te va intreba stergi toate canalele sau programele si tu bifezi da, si el va pornii instalarea canalelor de la zero, si ai rabdare lasa l sa i si caute toate canalele. Succes sa mi spui ce ai rezolvat.Tv ul este full hd sau doar hd.

| andreitârbeanu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am dat la cautare automata si se intampla acelasi lucru. programele digitale nu apar. l-am scos din priza si l-am lasat chiar cateva ore si tot degeaba. nu stiu ce se intampla, totusi mersi pentru sfaturi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru andreitârbeanu):

Bun, atunci verifica mufa de antenă din tv scoti mufa si verifici cablul de antena, sa fie bine prins in mufă sa ai lița adica masa bine prinsa in mufa, bagi inapoi in tv antena si verifici spliterul daca tv ul tau semnalul vine din spliter atunci posibil sa fie acolo problema de nu prinzi programe hd, scoti mufa din spliter scoti cablul din mufă si vezi sa fie liță pe cablu masa aia, daca nu are masa nu merg canale hd, i ei un cuțit si îî faci din nou capăt la cablu, si masa adică firul acela lițat il dai peste cămasa cablului aceea din cauciuc si pui mufa, si il insurubezi la loc in spliter, daca nici asa nu merge atunci e televizorul defect.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Merge televizorul? Ai incercat cablul de antenă?

| DanyPop2222 a răspuns:

Salut aceeasi problema o am si eu pe un smart tv de 165 cm 4k, am tv si net prin cablu de la rds, de cand mi-a schimbat modemul cu acel convertor tv nu mai vede dtv numa analog, posturi digitale deloc, pe analog merge bine si clar, pana sa schimbe acel modem a mers.

| Catalinsva22 a răspuns:

Salut ai rezolvat? Ca am și eu aceeași problema