| Bilii a întrebat:

Salut. Ziceti-mi ce parere aveti de urmatoarele specs pe care vreau sa le iau
ryzen 5 7600x,
rtx 3070 8gb
16 gb ram ddr5 5200mhz sau 5600mhz.
o placa de baza cat mai ieftina care sa suporte cele de sus (am gasit la 400 de lei)
si o sa iau si o SURSA de 650W
+ carcasa matx pentru ca placa de baza e matx.
Nu va mai dau link-uri sa va arat.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pare un sistem bun pro gaming dar citeste ce urmeaza
nu stiu ce sa zic de bottleneck, ai aici rezultate pentru modul FullHD : https://pc-builds.com/......1920x1080/
Din ce spune Ai-ul de mai sus procesorul este putin cam slab pentru placa ta video!
Insa daca folosesti pentru 1440p atunci se reduce bottleneck
Deci pana la urma specs alese sunt ce trebuie!

cumperi componentele noi sau second? recomandat ar fi sa le iei noi cu garantie.

Nu ne-ai zis ce monitor folosestiwinking

| Bilii explică (pentru Simpatic):

Am doar fullhd. La monitor 144hz.
C am ciudat ca face bottleneck ca processorul este puternic rau.

| sierra1 a răspuns:

Foarte tari acele "specs"!

| NLS a răspuns:

Doresti sa treci in viitorul apropiat la 2K?

7600X e bun, dar pentru gaming, un 5800X3D ar fi mult mai bun.
Nimic nu se compara cu monstrii cu 96 MB de memorie cache L3 in gaming.

Deasemenea, modelul SURSEI e foarte important, daca vrei ca acel sistem sa te tina.
Mai conteaza si alti parametri in afara de wati (si acei parametri, valori sau functii, depind de producatorul si OEM-ul sursei).

Placa de baza e bine sa nu fie cel mai slab chipset.

De exemplu, pentru AMD pe socketul anterior AM4 (pentru 5800X3D), fereste-te de chipsetul A520, ia direct B550 sau mai bun.
Sau pentru socketul AM5 (pentru 7600X sau 7800X3d), stai departe de A620, cumpara macar B650.

Pentru un ipotetic procesor Intel (daca ar fi Intel, dar recomand sa nu),
stai departe de H510 (socket 1200),
respectiv H610 (socket 1700).

Aceasta ar fi placa de baza perfecta pentru 5800X3D, chipset B550.

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b550m-k/

Pentru 7600X sau 7800X3D, trebuie sa alegi un chipset B650

https://www.pcgarage.ro/......pset-b650/

altfel o sa ai doar probleme (nu iti va recunoaste RAM-ul la frecventa maxima de care e capabil, si multe altele. Chipseturile entry level sunt foarte limitate, si au putine functii)