| ddaannyyeell a întrebat:

Salutare...am cumparat un router wireless tp-link(model tl-wr740N) si l-am instalat, configurat....acum cum fac sa il folosesc fara fir, ca de asta l-am luat(cand am cablul in router merge cand il scot nu mai merge)? mersi frumos, cu respect daniel

6 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Cred ca n-ai inteles cum functioneaza un router wireless.

In mod normal tie iti vine internetul pe un cablu. Routerul wireless are rolul de a lua internet din ACEL CABLU si a-l transmite in aer. Semnalul din aer il poti receptiona doar daca laptopul, calculatorul sau telefonul are wi-fi, adica o componenta ca sa prinda semnalul. Wi-fi-ul respectivului laptop/calculator/telefon trebuie sa fie activat si trebuie sa selectezi tu routerul din el ca sa te conectezi. Daca scoti cablul ala din router e normal sa nu mai mearga, routerul nu mai are ce sa transmita.

| ddaannyyeell explică (pentru Andruşcă):

Deci se pare ca nu am dat destule detalii....laptopul meu are wireless si a trebuit ca atunci cand am facut configurarea routerului sa fac o conexiune intre laptop si router printr-un cablu, iar cand scot cablul dintre router si laptop nu mai merge netul, desi am wireless la laptop, mentionez ca routerul este in continuare "legat" la net.mai trebuie instalat ceva sau ce? am si driverere pentru wireless.astept raspuns, mersi frumos

| Andruşcă a răspuns (pentru ddaannyyeell):

Scuze, n-am inteles eu intrebarea.

Nu trebuie instalat nimic. Esti sigur ca wireless-ul e activat? Trebuie sa fie un beculet cu o antena aprins pe laptop. Ca sa-l activezi/dezactivezi trebuie sa ai un buton pe laptop. Daca e activat trebuie si sa selectezi tu reteaua wireless. Jos langa ceas ai o iconita cu semnal, Da click pe ea si selecteaza routerul tau.

Uite aici un tutorial pentru Windows 7: http://www.7tutorials.com/how-connect-wireless-networks

Daca ai Windows XP: http://www.tp-link.ro/article/?id=56

La "Secure Key" daca nu ai parola nu bagi nimic, lasi gol.

Daca tot nu merge inseamna ca routerul nu transmite semnal. Tebuie sa te conectezi iar la el prin cablu si sa cauti prin setari ceva de genul "Radio". Vezi sa fie pe "Enabled".

| SuicideSilence a răspuns:

Network -> Mac Clone -> Clone MAC Address -> save

| ddaannyyeell explică (pentru SuicideSilence):

Salut.am incercat si asta si nimic, dar cineva mi-a zis ca poate am placa wireless neinstalata si apare acolo la devices cu galben network controller, o fi asta problema?, cu respect daniel

| SuicideSilence a răspuns:

Aaaa. da. asta este alta situatie.
asa este. nu ai driver-ul instalat. daca vrei imi poti da add. id_test_2@yahoo.com