| wowmentol2 a întrebat:

Salutare
Am o caseta veche si as vrea ca tot ce este pe caseta aia (audio) sa transfer pe un CD sau macar in PC.
Exista vreo posibilitate?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate.
Ai nevoie de un casetofon care sa redea cat mai clar continutul casetei si sa aiba si o mufa de iesire (cu nivel de semnal "Aux", de 50mV).
Casetofonul se conecteaza la placa de sunet a unui calculator, pe care este instalat un program de inregistrare si editare sunet si unul de scriere pe CD.
Dupa ce ai inregistrat sunetul de pe caseta, il poti scrie si pe CD.

| Ornato a răspuns:

Gasesti tot felul de metode daca cauti pe Youtube/oriunde 'how to rip a cassette to mp3 (sau ce format vrei)"

PS: Recomand sa faci asta doar daca nu se gasesc piesele sau ce ai tu pe ea pe net. Daca spre exemplu este un album cu ceva muzica/podcast etc sunt sanse mari sa gasesti pe net.