| behringervmx100 a întrebat:

Am o intrebare stie cineva ce se intampla daca bag un filtru de bass inalte intro boxa si filtru are 8 ohm iar difuzoru 4 ce se inampla? PS filtru la intrare are 8 la iesire are 4
va rog astept un raspuns

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Se creeaza dezadaptari. Filtrul este bine sa fie folosit respectand datele tehnice cerute. Totusi, cea mai importanta dintre acestea este puterea la care rezista filtrul iar unele filtre pe 8 Ohmi pot fi folosite si la un minim 4 Ohmi dar repet, puterea obligatoriu respectata iar cablul de legatura dimensionat in functie de aceasta.

| horia2012 a răspuns:

In primul rand filtrul nu are intrare de 4 sau 8 ohmi, are una singura.
Se poate monta la orice amplificator. Filtrul este pentru boxe, nu pentru amplificator. Ele se calculeaza functie de rezistenta difuzoarelor, frecventa pe care o poate reproduce difuzorul,
putere. Una e un filtru pentru o boxa de 200W, altu e pentru o boxa de 20W.
Un filtru nu are cum sa aiba intrare
8 si iesire 4. Filtrele sunt ori pe 4 ohmi ori pe 8 ohmi.
E un filtru bass-inalte, deci e pentru
2 difuzoare (probabil schimbi basul).
- Daca difuzorul tau de bass este altfel decat cel original de la care ai luat filtru, nu poate reproduce aceleasi frecvente, se va bine, clar dar "ciudat"
(din cauza frecventelor-mai mult sau mai putin bas).
-Singurul lucru, e sa faci rost de un aparat de masura, conectezi noul difuzor respectand polaritatea (+,-) si
masori rezistenta la iesire.
-Faci proba, nu dai la maxim si speri ca nu se va arde ceva (daca ai acces la radiatoarele de la amplificator sa pui mana pe ele-sa vezi daca nu se incalzesc prea tare) ar fi si mai bine.