| Daniel_5468 a întrebat:

Salutare, am o placa video Forsa nVidia 9800GT 1GB 256 Bit si in idle are 40-45 grade, cand ma jucam GTA IV pe setari maxime are 70-75 grade.

Oare ii bine? ii normal sa fie asa? sau ii defecta placa video, ventilatorul de la placa video se invarte...si mai am inca 2 ventilatoare.

Gradele le-am aflat cu Speed Fan.

Placa video mi-am cumparato de 3 zile.

5 răspunsuri:
| Cosmin a răspuns:

E destul de mult, sincer. Incearca sa iti aerisesti foarte bine carcasa, conteaza foarte mult lucrul asta. Un alt lucru este sa cureti foarte bine de praf interiorul carcasei, pentru a avea o circulatie optima a aerului.

| semix a răspuns:

Salut. e pra cald, avand in vedere ca peste 90 deja crapă. Ce sugerej: cureti pc-u de praf, carcasa conteaza, temperatura in camera(mai frig, mai bine big grin).sa faci pauze dese de joc. la mine sta in 35 idle si 50 full load. bafta big grin

| zedster a răspuns (pentru semix):

50 grade e ideal. Subscriu

| Funny5611 a răspuns:

GTA IV e un joc destul de puternic iar pc tau consuma mai mult curent si componentele lucreza mai mult prin uramre se vor incalzi mai repede. Orcum daca temperatura ta e asa de mare dutel la magin si schimbati placa

totusi eu te-as sfatui sa mai cumperi un ventilator iar daca temperatura continua sa fie mare du-te la magazin

P.s Ventilator 25-30 lei depinde de unde il iei oricum e mai bine sa ai un ventilator in plus

| zedster a răspuns:

Incearca sa-l tii la max 50 grade cu un ventilator suplimentar