| catalynx a întrebat:

Salutare am o problema, azi de dimineata am achizitionat 2 furtunuri luminoase, ambele de 13 metri, unul de culoare alba si altul cu mai multe culori, chestia e ca azi de dimineata le-am cumparat si chiar au fost probate la fata locului, mergeau perfect, insa acum seara le-am aprins din nou si din pacate nu s-au cam aprins toate ledurile, adica la un furtun luminos o jumatate de metru din leduri mergeau o jumatate din leduri nu, cealalta se aprindeau o parte din leduri dar luminau slab. Ce e drept azi dimineata le-am uitat afara si ce e drept a cam nins putin pe ele, numai acum seara le-am bagat in casa dar nu cred sa fie de la asta din moment ce sunt speciale pentru a sta afara.

Intrebarea mea pentru cei care se pricep la asta este, din ce cauza s-a intamplat asta si daca se poate repara cumva, ce e drept magazinul ala e cam departe de mine nu imi mai vine sa mai merg pana acolo, as vrea sa incerc sa rezolv personal problema. Va multumesc

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

LED-urile sunt legate în serie pe distanţa respectivă ( de jumătate de metru de ex. ), dacă unul singur pică nu mai luminează tot şirul respectiv.
La fel se întâmplă şi cu şirul pe beculeţe pentru exterior.

| catalynx explică (pentru Arthur):

Hmm tare ciudat pe una numai daca o misc brusc isi revine. Se mai pote face ceva?