| hibridboy a întrebat:

Salutare am o problema urgenta
E despre pc-ul meu
Prima oara pornea nu avea nici o treaba
Dupa pornea si imi aparea o eroare pe ecran ceva cu fail overclock load dar nu am facut nici un overclock
Si trebuia sa intu in bios si sa dau defaul settings si restar si gata
Acum porneste, ledul de la hdd sta aprins vreo 10 secunde dupa se inchide ledul dar calculatorul merge in continuu si nu imi mai arata nimic pe monitor doar sta aprin in primele 2 zile ii schimbam portul de la sata de exemplu hdd-ul era pe sata-1 si il chimbam pe 2, 3 sau 4 si ii dadeam si reset la bios prin jumper si pornea dar acum nu mai vrea deloc il pornesc si sta asa nu afiseaza nimic si ledul de la hdd sta inchis
Ce trebuie sa fac poate fi pastila bios de vina?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz raman nedumerit cu mesajul de "owerclocking".
Sincer, n-am intalnit in BIOS-uri asemenea optiune, la procesoare Intel.
Dar... in ziua de azi orice e posibil. happy
Parerea mea este: daca lasi temporizarile automate, reglate de SPD, respectiv pasta este aplicata bine si racirea corespunzatoare (max. 43 grade C), atunci nu se va mai repeta problema.
Bafta!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O intrebare: In BIOS, dupa ce ai ales "Default settings", ai salvat noile setari? Fara salvare modificarile nu sunt pastrate, memorate.

Verifica vizual condensatoarele (electrolitice, de tip "butoias") de pe placa de baza, mai ales pe cele mari, daca nu e careva umflata (acele piese cilindrice care au plastic inscriptionat pe laterala, iar sus au o "cruce" in metal.

Daca careva din condensatoare este umflata (sau chiar mai multe) atunci sunt cauza problemei si trebuie schimbate - sau schimbata intreaga placa de baza.

| hibridboy explică (pentru Bula):

Nu e umfat nici un condensator
Sunt la electronica si stiu care e treaba si da am sat safe and exit cand am dat default settings

| Bula a răspuns (pentru hibridboy):

Simptomele descrise de tine denota problema pe careva linie de alimentare, de regula de filtraj sau paraziti nefiltrati. Masoara tensiunile de alimentare.
Incearca sa schimbi si sursa.

Ar fi de folos daca ar fi montat si un difuzor la placa de baza, pentru semnalizari sonore de avarie.

Incearca sa resetezi CMOS-ul din nou (alimentarea si bateria scoasa, jumperul pozitionat pentru stergere (resetare). Lasi asa sa stea un jumat de ora, dupa care pui jumperul la loc, urmat de baterie si in final alimentarea sursei de la retea.

Daca nu mai porneste deloc:
Verifica si contactele RAM-urilor precum si a placii video si alte eventuale placi de extensie montate.

| hibridboy explică (pentru Bula):

Am verificat cu ramii si beepaie cum ar trebui am si cautat codul beep nios dar cand scot placa video e la fel nu scoate nici un beep nimic

| Bula a răspuns (pentru hibridboy):

Incearca cu alta sursa.
Daca nu merge, cauta o alta placa de baza, functionala, cu RAM-i si procesor identic, sa le poti folosi pe cele actuale.

Timpul costa!

| hibridboy explică (pentru Bula):

Treaba sta cam asa:
am uitat sa iti mai spun ceva
data trecuta cand am dat reset la bios am si schimbat pasta termo-conductoare si s-a deschis (ieri)
si acum m-am gandit din nou sa o schimb si ce sa vezi functioneaza
dar daca o sa am si maine aceeasi problema ce fac acum trebuie sa schimb pasta termo-conductoare in fiecare zi ca sa functioneze? trebuie sa aiba ceva tu ce parere ai despre asta?

| Bula a răspuns (pentru hibridboy):

Probabil s-a miscat procesorul in socket cand ai schimbat pasta. Este cea mai delicata faza la montarea /curatirea procesorului, care se si poate arde instant daca gresesti! Calitatea si modul de aplicare a pastei sunt vitale!
Se invata si se experimenteaza pe placi vechi, ieftine, la care nu faci mare paguba in caz ca le arzi.

Din cele descrise inainte, am tras concluzia ca ai procesor AMD (ei pot face owerclocking), dar care sunt mult mai sensibile la greseli de manipulare /temperaturi decat cele Intel si se pot arde mai repede, cu tot cu placa de baza, impreuna!

Doua lucruri nu recomand, incat n-au rezultat prea simtitor: controlul manual a frecventelor (BUS, CPU) si owerclocking.

Lasa placa sa-si faca auto-reglajele, considerate opime de fabricant (default settings in BIOS)!
Daca da erori, atunci ori placa de baza s-a defectat, ori componentele vitale anexate (RAM, CPU, sursa, pl video).

| hibridboy explică (pentru Bula):

Am urmatoarea configuratie pc:
Placa de baza MSI N1996 socket 775
Procesor Intel pentium R dual core 2, 5 Mhz
Sursa Dell 450W
Memorie ram kingstone 1 Gb 800 si un kingstone 667
Am un hdd Kingmax 300 GB
Placa video
Nvidia geforce 9400GT 512 MB 128 bit

| hibridboy explică (pentru Bula):

Pasta am aplicat-o bine aseara cand am intrat in bios aveam 27°C la procesor si 29°C in sistem iar azi dimineata aceeasi problema
Oricum iti multumesc pentru raspunsurile tale

| Bula a răspuns (pentru hibridboy):

In acest caz, cred ca ar fi bine sa schimbi placa de baza.
Cum am scris inainte, fenomenul apare atunci cand ai probleme cu condensatorii, dar nu totdeauna sunt (imediat) vizibile cu ochiul, doar pe osciloscop.

Ps.
Presupun ca, ai incercat si cu o alta sursa, cum am mai sugerat.

| Bula a răspuns (pentru hibridboy):

In acest caz raman nedumerit cu mesajul de "owerclocking".
Sincer, n-am intalnit in BIOS-uri asemenea optiune, la procesoare Intel.
Dar... in ziua de azi orice e posibil. happy
Parerea mea este: daca lasi temporizarile automate, reglate de SPD, respectiv pasta este aplicata bine si racirea corespunzatoare (max. 43 grade C), atunci nu se va mai repeta problema.
Bafta!