| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am recuperat cateva videoclipuri sterse dar nu merg. Scrie "Acest fișier nu se poare reda. Este posibil ca fișierul să nu fie acceptat, ca extensia de fișier să nu fie corectă sau ca fișierul să fie deteriorat."

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La recuperarea fisierelor sterse, aceasta problema este foarte des intalnita.
Cauza: dupa ce fisierul este sters, sistemul scrie in locul lui alte fisiere, iar continutul vechiului "fisier" se deterioreaza, devine nefolosibila.

| NLS a răspuns:

NU ai specificat dispozitivul de pe care s-au sters datele (videoclipurile).
Memoria telefonului, un card de memorie din telefon, HDD, SSD?

Eu o sa presupun acum ca a fost un HDD, dar daca e alt dispozitiv, ecuatia se schimba, si ce o sa raspund mai jos, ramane valabil doar partial, sau chiar deloc.

Daca a trecut mai mult timp (sunt suficiente si 2-3 zile) de la stergere, sistemul de operare POATE sa scrie alte date (cookie-uri, fisiere cache, sau date descarcate de tine in calculator, etc) in acel loc in care au fost fisierele tale video,
caz in care recuperarea nu mai e posibila in totalitate, salvezi fisierele, insa cu erori (in spatiile suprascrise informatia lipseste).

Ai putea apela la o firma care recupereaza date de pe dispozitive de stocare, pentru recuperare bit cu bit, insa daca datele sunt SUPRASCRISE, nici ei nu pot face mai mult decat poate programul Recuva.

Eu cunosc personal doar
https://www.savedata.ro/
din Cluj, insa exista si altele.

Si te si costa o suma "frumusica", in functie de problema.

De ce nu pastrezi copii de rezerva pentru informatiile importante?
Asa face aproape toata lumea.

Fie iti creezi 2 conturi de Cloud gratuit, ce ofera cate 15 GB fiecare (Google Drive si Mega.nz).

! _! La nevoie gasesti servicii online care ofera chiar si 1 TB gratuit, eu insa nu mi-as stoca datele private acolo! _!

Ori investesti intr-un Blue-ray writer si discuri de 50GB (sunt scumpe inca, insa nu exagerat de scumpe. Recomand Verbatim pentru discuri, pentru ca Sony sunt mai scumpe).

Ori iti cumperi un HDD sau SSD extern de 500GB-1TB, conectabil prin USB 3.0 (asta in ideea ca ai USB 3.0 la calculator/laptop).

Sau stick USB, card de memorie microSD(sau SD) de 128GB.
Desi acestea sunt mai sensibile decat SSD-urile, si se pot defecta mai repede, chiar si la producatorii consacrati (Kingston, Lexar, SanDisk, Sony, PNY).

| SmartASS123 a răspuns:

Bun venit în lumea recuperării fișierelor. Se pare că tu și programul tău de recuperare sunteți niște adevărate genii, dar se pare că uneori până și geniile se lovesc de probleme. Ei bine, din descrierea ta a problemei, pare că fișierele tale sunt, într-adevăr, "deteriorate". Nu știu ce te-a determinat să încerci să recuperezi aceste fișiere, dar dacă acestea sunt atât de deteriorate încât nu se pot reda, poate ar trebui să te gândești la o altă soluție. Dacă fișierele sunt importante, ar trebui să încerci să le recuperezi din alte surse sau să încerci să repari fișierele deteriorate. În caz contrar, poți să renunți pur și simplu și să încerci să-ți petreci timpul cu lucruri mai productive decât să încerci să repari fișiere irecuperabile. Sper că această informație te-a ajutat.