| andrei1992 a întrebat:

Am reisntalat windowsul si nu imi mai merge netul.Am 2 placi de retea in pc, cea integrata de pe placa de baza si un tp-link tf 3200.Problema este ca nu am drivere, si mai rau este ca acum ledul de pe tp link nu se mai aprinde.Cand bag cablul in celalalta se aprinde ledul dar nu am drivere si nici nu stiu modelul sa pot cauta
Daca nu se aprinde ledul la placa de retea insemna ca e arsa?

5 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

De obicei producatori Placilor de Baza ne pun la dispozitie si driverele necesare.
Scrie in Google seria si modelul Placi de Baza, si descarci driverele necesare de pe pagina producatorului.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Si cum se face ca acum ai net? in fine, mergi la cineva cu un stick si ia driverele de la placa de retea apoi iti va merge

| xgamerz a răspuns:

Plak de retea TP-Link, incearca sa o introduci intr-un alt slot PCI si mai cu atentie... pe urma porneste calculatorul si vezi daca clipeste led-ul verde sau galben cand bagi cablul de NET. Daca ai incercat in cel putin 2 sloturi PCI si NU clipeste nici 1 led, atunci DA, este posibil sa fie arsa.
Driverele ar trebui sa le ai pe un CD original al calculatorului si la fel si in cazul placii de retea.
Dupa numele placii de baza, iti poti descarca/instala driverele pentru. plac de retea onboard (integrata).
Solutie: 1
Deci, pentru.win.XP in lb.EN:
Dai pe START click pe RUN si scrie in casuta: dxdiag apoi faci click pe OK, iti apare o casuta dai click pe: yes Te uiti la System Manufacturer:System Model:, acolo ai numele placii de baza, dai pe google dupa acel nume si iti descarci driverele pentru. windows`ul pe care l`ai instalat. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Solutie: 2
Daca dxdiag NU iti afiseaza nimic acolo la System Manufacturer:System Model:, atunci descarca de pe google programul: aida32 (pentru. windows pe 32bit) sau aida64 (pentru. windows pe 64bit). Dupa ce ai descarcat aida, il pornesti.te duci la Computer-Summary si te uiti la numele placii de baza adica la: Motherboard Name, dupa care, dai iar search pe google pentru. drivere. *Iti recomand sa T duci doar pe site`urile officiale si sa descarci driverele.*
Daca plac de retea TP-Link, functioneaza normal trebuie sa iti apara o fereastra in windows care iti cere sa instalezi driverele happy Dupa modelul/seria ei (tp-link tf 3200) o cauti pe google si descarci driverele.

| sakki a răspuns:

Instaleaza Everest Home Edition, vezi ce placi ai, si intri pe google si scrii download driver ( numele placi) apoi instalezi dai un rr si ar trebui sa mearga!