| protector a întrebat:

Am scapat acum 2 zile tableta de pe pat si s-a spart sticla (nu displayul) si s-a blocat touch-ul. Cum sa o repar eu singur, fara a o duce la reparat?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

N-ai cum.Pentru a service-a o tabletă sau un telefon ai nevoie de unelte(șurubelnițe, mână fină și răbdare, și un mediu de lucru curat, obligatoriu curat, nu cum vezi laservice-urile de cartier!) și cel mai important lucru știință. Degaba te-ai uitat la clipuri pe Yt, și crezi ca cei ce le-au făcut sunt oameni simplii, ca te înșeli.Ăia sunt depanatori nu utilizatori.Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-te inginer! Pana atunci du-o la reparat ca nu poti singur.

| protector explică (pentru Salontanul):

Unii oameni pot, de aceea vreau si eu sa stiu cum se face...

| relian a răspuns:

Faci un calcul.Cauti geamul pe net, sigur gasesti pe ebay asi vezi citi costa si stii cit te duce sal repari tu. Apoi mergi la un service intrebi cit iti ia pentru reparatie si stii cum stai si ce sa faci.Dar sa o repari tu, adica sa inlocuiesti tu geamul spart ar trebui sa ai ceva indemanare, Daca ai si ai mai facut chestii de genul asta e simplu. Daca ai indeminare, stiu si eu iti place sa surubaresti etc dar nu ai mai facut tablete oricum vei reusi.Mai intii cumperi geamul, exact modelul tau, apoi intri pe youtube scrii how to replace dispaly on Ipad sau ce ai tu acolo si gasesti video exacat pas cu pas ce si cum sa faci.Dar mai intii faci cum am spus calcul sa vezi cit iti ia la service cit daca faci tu si daca diferenta e destul de mare atunci o repari tu.Si nu te gindi ca cei de la service o sa iti puna alt geam decit cel pe care il poti achizitiona si tu singur.De unde cumpara ei cumperi si tu, adica din china, sau europa, dar tot din china sint aduse toate.Deci asa calitate vorbind nu exista mai de calitate la service.Bafta

| DanielCibu a răspuns:

Aia care pot sun cam angajati la service... poate reusesti sa o schimbi da r e foaret complicat si ai putea sa ii spargi si displayul eu zic sa nu te risti

| Meeega a răspuns:

Te faci inginer, logic ca nu poti sa o repari singur... sau daca ai o cunostiinta care e inginer