| Terminator97 a întrebat:

Am si eu o intrebare: la ce te ajuta 1. html 2. java 3. php 4. SQL ca eu stiu deja programare de baza in C++ (adica stiu sa lucrez cu instructiuni, variabile, functii etc.) si as vrea sa stiu diferentele dintre astea 5 si la ce folosesc fiecare in parte. Funda garantat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1 html e un limbaj de scripting si este folosit exclusiv la crearea partii vizuale ale paginilor web

2 java - este un limbaj de programare ca si restul C, C++, C#, php. Este un limbaj orientat obiect si se foloseste in general in dezvoltarea de softuri pentru mobile sau software desktop.

3 php e un limbaj de programare folosit cel mai des in programarea web

4 sql este un limbaj pentru managementul datelor

5 c/c++ este limbajul care sta cumva la baza celorlate limbaje, folosit in general la aplicatii server side, la jocuri sau la aplicatii foarte procesatoare

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Defineste te rog "foarte procesatoare". Tu citesti bazaconiile astea inainte sa le postezi?

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Parsari de text. Vei avea performante mult mai mari la o aplicatie server side in C care proceseaza mult text, decat la o aplicatie php sau java

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Stii ca exista limbaje specializate pentru rularea optima de regex-uri, nu?

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Regexul e doar o particularitate a parsarii textului

7 răspunsuri:
| Terminator97 explică:

Deci pana la urma trebuie sa ma atasez de c, nu? ca daca stiu c o sa le stiu si pe celelalte, nu? multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru Terminator97):

Trebuie sa inveti programare, limbajul in sine e doar o unealta prin care un programator bun pune in practica niste principii

daca te ai apuc de C/C++ tine te de el, sta la baza majoritatii limbajelor

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Algoritmica in principiu.