| Sonea_Madutzu_1995 a întrebat:

Am si eu o problema care a-s vrea sa o rezolv cat mai repede posibil, am instalat windows-ul, si mi s-au sters, poze, muzica si diferite videocipuri de care aveam foarte mare nevoie, as vrea sa ma ajutati cu un program bun in care pot recupera tot asa cum au fost sterse si exact in foderele in care erau fiecare, am folosit diverse programe de recuperat dar mi-au gasit pozele cu rezolutie foarte mica, incomplete fisierele audio si cu alte denumiri, asa ca va rag sa ma ajutati cu un program bun in care imi recupereaza tot asa cum au fost sterse! Dau funda! Va multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| questsoul a răspuns:

In primul rand nu mai instala/copia nimic pe hardul cu problema, in al doilea rand descarca Recuva de aici:
http://www.filehippo.com/download_recuva
si incearca sa recuperezi fisierele.
Succes!

| Sonea_Madutzu_1995 explică (pentru questsoul):

Am folosit un program mult mai bun decat asta si crede-ma ca mi le-a gasit incurcate vai de ele, pozele au rezolutie mica, nu mi le deschide pe toate, fisierele audio/video incomplete, mie imi trebuie un program in asa fel incat sa mi le gaseasca in foldere asa cum au fost sterse, nu stiu daca ma intelegi cum vreau sa zic, deci eu am avut muzica in folderu muzica, poze in folderu poze si asa mai departe si pozele la randu lor in acel folder grupate in alte foldere, poze cu mine, poze cu alti etc, ceva de genu am avut... oricum iti multumesc mult de tot pentru sfat dar imi trebuie alt ceva, daca mai afli noutati te rog transmitemi-le si mie te rog! Dau funda!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Recuva ar fi o optiune, dar slabe sanse sa recuperezi totul. mai ales daca ai formatat partitia

| stefanvladvlad a răspuns:

Daca nu ai copiat pe nimic.
se sterge absolut tot daca schimbi windows-ul

| questsoul a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui insa trebuie sa intelegi cum functioneaza stergerea fisierelor. Tu cand stergi un fisier, stergi doar adresa lui din calculator, firierul inca exista dar nu mai ai calea spre el, pentru asta poti folosi un program gen Recuva sau Davory pentru a restabili calea spre fisier, insa daca pe hard disk sunt copiate/creeate alte fisiere, acestea vor fi scrise peste cele sterse in mod aleatoriu, spre exemplu o imagine poate fi scrisa pe jumatate de melodie stearsa si jumatate de fisier text, deci chiar daca recuperezi melodia, pe ea este scrisa jumatate de imagine si va deveni fisier corupt, de aceea ai rezoluti mica la imagini si melodii incoplete. Un program pentru recuperat clusterele(acei biti) suprascrise nu am gasit pana acum.

| questsoul a răspuns:

Teoretic, singurul lucru care se mai poate face daca fisierele au fost suprascrise este o scanare fizica a platanelor HDD-ului dupa semnatura magnetica anterioara suprascrierii fisierelor dar asta duce spre SF(mai multe detalii pe wiki despre Magnetic Force Microscopy). Cu parere de rau iti spun sa te obisnuiesti cu ideea ca ai pierdut acele fisiere.

| Sonea_Madutzu_1995 explică (pentru questsoul):

Asta e lasa, oricum iti multumesc mult pentru ajutor, data viitoare voi fi ma iatent, oricuim 30% din fisierele pierdute le-am recuperat cat de cat bune ( adica imagine si melodie completa. ) Mersi mult!