| BuLLe09 a întrebat:

Salutare. Am un procesor amd phenom ii x6 si in urma cu 2 zile nu mai disparea ecranul cu bios, si am incept sa apas pe toate tastele, si in cele din urma a mers. Apoi browserul imi incarca mai multe pagini. Am intrebat un prieten si mi-a zis ca s-ar putea sa se fi ars procesorul.M-am uitat in carcasa la placa de baza si nu am observat nici un pic de arsura, mentionez ca jocurile imi merg perfect. A doua problema ar fi ca la gadget-ul CPU Meter imi apare temp 0 si imi zice ca nu citeste procesorul, dar imi arata usage-ul. Dupa parerea mea ar trebui sa il reformatez. Va rog sa ma ajuta-ti, ca sa stiu ce este de facut ai daca este vreo paguba. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Prietenul ala al tau nu are nici cea mai vaga idee ce inseamna procesor ars!
2. Daca ar fi fost ars, nu l-ai mai putea deschide, in niciun caz, nu iti mai aparea partea cu bios-ul de la placa de baza!
3. Scoate-l din socket, ridica-l cu tot, aircooler, apoi restul... daca ai water-cooler ai mare grija cu "tevile" si scoate-l frumos, daca nu ai pasta suficienta, ai vazut acea pasta termoconductoare, pasta alba dintre water-cooler/bucata de metal,. ar fi bine sa iti comanzi un tub si mai adaugi acolo, daca nu ai, deoarece nu se face bine racirea si asa se cam poate arde.
4. Daca tot persista, reinstaleaza si windows-ul baga un windows 7 mai bun, ceva ultimate, home edition. x86

| BuLLe09 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns, am scos cooleru(stock) am scos si procesorul din socket si nu este nimic ars, l-am pus la loc si am observat ca nu este pasta, asa ca am comansat un alt cooler deoarece asta stock face galagie, si o sa.l reformatez.

1 răspuns: