| Alexandru_Sorin_1996 a întrebat:

Salutare, am windows 7 pe 64 bit si 5 gb ram dar cand dau click dreapta pe computer si proprietati imi apare: 5.00 GB (3.25 usable)....inseamna ca placa mea de baza nu imi citeste mai mult de 3.25 GB ram? Ajutati-ma va rog, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Entryon a răspuns:

Salut, nu iti citeste doar atat, iti citeste tot, dar restul sunt ocupati de sistem.Doar 3,25 poti pune in jocuri etc.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da, e posibil sa nu citeasca! Daca e limitata de chipset! Cum e cazul aici:
http://i.imgur.com/7ciC446.jpg

Depinde de memorii, single side, double side...
Puneti mana si cititi! Vezi la placa ta de baza ce spune in specificatii!

| Jipa95 a răspuns:

Asta se intampla cand ai placa video integrata. Iti trage din ram.