| Mihaky a întrebat:

Salutare, as vrea sa imi explice si mie va rog cu ce este mai bun un DSLR fata de o camera foto obisnuita si cu ce e mai buna una Mirrorless fata de una obisnuita. Multumesc anticipat. Raspunsul multumitor primeste Funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Un DSLR are în primul rând unele funcții pe care o cameră obișnuită nu le are. Să nu menționăm altele decât modul manual de fotografiere și posibilitatea de a focaliza tot manual. Plus posibilitatea de a atașa diferite accesorii (filtre, parasolare etc.) pe obiective. Sau schimbarea obiectivului în funcție de subiectul ce trebuie pozat. Sau de a atașa un bliț extern etc.
Și nu în ultimul rând, ba chiar cel mai important: senzorul cu o suprafață mult mai mare față de o cameră standard =» imagini mai clare și mai „sharp".
Mirrorless are majoritatea acestor avantaje, plus încă unul: pentru că îi lipsește pentaprisma necesară vizualizării prin obiectiv, e mult mai mic față de un DSLR. Dezavantaje: are senzorul ceva mai mic (dar oricum mult mai mare decât o cameră standard) și cel mai rău - nu poți vedea ceea ce vrei să pozezi decât dacă pornești camera.
La DSLR poți aranja camera fără să o pornești și îi dai drumul abia după ce toate pregătirile sunt terminate. (poziționare, punere la punct, aranjare lumini etc.). Desigur, la instantanee, nu prea contează, dar la poze de studio, da.

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista camere si camere.Pretul este un mod destul de sigur pentru a te orienta in jungla aparatelor foto.
Nimeni nu-ti face cadou nimic.
Recomand marci de renume care se ocupa doar de asa ceva.Canon,Nikon,Minolta,Pentax,Leica,etc.
De evitat marcile care fac si masini de spalat, ex Samsung,
Si sa fugi de obiective care au zoom exagerat.
Este distractiv sa-i poti numara cuiva dintii din gura de la 300 metri,dar claritate superioara va avea intotdeauna un zoom mai mic la paritate de pret.
Dslr-urile sunt mari si greoaie.
Recomand un mirrorless cu suport de blitz,intrare pentru microfon extern, stabilizator de imagine, posibilitatea de a monta si alt obiectiv, mod manual si automat, si luminozitate cat mai mare la obiectiv si zoom cat mai mic.

| LinxCont a răspuns:

Principalele avantaje ale aparatelor dslr si mirrorless sunt senzorul mai mare (mai mare si ca dimensiuni si ca numar de pixeli) si posibilitatea schimbarii obiectivelor.

Daca senzorul e mai mare, e mai sensibil la lumina si mai putin zgomotos. Cu un senzor mai mare imaginile sunt mai clare, mai putin afectate de zgomot si se poate alege un timp de expunere mai mic, util in cazul fotografierii obiectelor aflate in miscare.

Dezavantaje:
sunt mari,
pretul e mai mare,
obiectivele mai bune sau cele pentru distanta mai mare sunt scumpe,
senzorul poate fi afectat de praf la schimbarea obiectivului.

Cu toate dezavantajele, imaginile capturate sunt mai bune decat cele obtinute cu o camera obisnuita.

O camera buna e aceea care genereaza imagini bune chiar daca se alege o sensibilitate ridicata, utila in cazul obiectelor in miscare sau in conditii de iluminare redusa.
http://www.snapped.ro/ghid-foto/compact-bridge-mirrorless-dslr.htm
http://www.giz.ro/aparate-foto/aparate-foto-mirrorless-vs-dslr-21127/

Daca nu sunt pretentii mari in ceea ce priveste calitatea imaginii si nici nu dispunem de bani multi, e de preferat un aparat compact cu un zoom optic cat mai mare.
Daca se doreste obtinerea unor imagini mai bune, e de preferat un dslr, insa si pretul va fi mai mare.

| Bolintis_Eduard_1990 a răspuns:

Vreau sa spun ca un DSLR este mai bun. Dar depinde pentru ce il vrei