| nicmic a întrebat:

As vrea sa stiu cum sa fac un site pe platforma Wordpress.
Pe internet am gasit nenumarate moduri de hosting si de facut un site dar uni oameni ziceau ca o metoda e proasta si ca alta e buna asa ca nu m-am decis si m-am gandit sa va intreb pe voi.
Va rog sa imi ziceti niste metode de hosting gratuit sau "low cost".
In legatura cu site-ul trebuie sa instalez pe computer un soft ceva?
Si de asemena cum sa ii pun siteul-ui un domeniu gratuit sau "low cost"
In principal as vrea sa fac un site de unde oamenii sa poata instala moduri pentru minecraft si chesti din astea.
Si o intrebare suplimentara care cred ca se abate de la subiect Cum as putea sa monetizez site-ul dupa ce il fac si are trafic.

7 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

DAcă vrei gratuit și bun îți reocmand http://hostinger.ro
Are și variantă cu plată hostinger.
Poți încerca http://www.hostgator.ro/
Îți faci cont la Google Adnsense sau al te alte compani ide publicitate și pui codul acela la tine pe site. Tu trebuie să ai oricum articole bune că altfel nu vei lua bani mulți nși nu vei avea vizite. Nu merge cu,, copiatul". Trebuie să fie originalitate. Eventual contactezi pe cei de la eMAG, pcgarage și le spui să îți eda codul acela pentru bannere săîl pui la tine pe site și în funcție de câte accesări pe acel banner sunt și de asemenea dacă vizitatorul X va cumpăra ceva de pe un magazin online prin accesarea bannerului pe site-ul tau te va remunera și pe tine cu câțiva cenți acolo.
La Google Adnsense te plătește oricum dar să nu îți tu click-uri pe reclame să vină de la persoane diferite care sunt interesate de reclamele care le văd la tine pe site.

| nicmic explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc dar nu ai raspuns la intrebarea despre Wordpress sau la cea despre domeniu. Insa multumesc

| Anonimuserr a răspuns (pentru nicmic):

Scuze,,bătrânețea" O să-ți dau un tutorial care explică pa s cu pas. Poate așa apreciezi.

| nicmic explică (pentru Anonimuserr):

Apreciez si asa dar am mentionat ca nu pot da fund la un raspuns incomplet.

| Anonimuserr a răspuns (pentru nicmic):

Nu umblu după funde! Eu doresc să ajut.
Vezi http://videotutorial.ro/......ial-video/
Sunt multe tutoriale atât video cât și normale pe site-uri explicat pas cu pas.
În esență îți faci cont pe un site de hosting, descarci de pe http://wordpress.org versiunea.zip o dezarehivezi și uploadezi fișierele pe host și accesezi link-ul din browser și vei urma procesul de instalare.
Poți să achiziționezi pachet de hosting extern din SUA sau UE sau din România de ce nu.
Sunt oferte fantastice în SUA atât la Vps cât și la hosting pentru site-uri.

| nicmic explică:

Mai astept raspunsuri care sa imi explice la toate intrebarile.
Dau funda la un raspuns complet.

| Radu_Ioana_1992 a răspuns:

Intra aici: www.firmehosting.ro si alege un pachet de gazduire pe un an. O sa vezi ca unele iti ofera domeniul gratuit dar si suport pentru instalare de Wordpress sau alt cms. Succes!