| RedPony a întrebat:

Salutare,
De cateva zile am o problema cu laptopul. Cand il pornesc, porneste normal si dupa ce se incarca windowsul isi da restart. Am incercat sa schimb windowsul (sp3, sp2) si inainte de a creea partitiile apare ca nu recunoaste hardul, l-am scos, l-am pus la loc aceiasi chestie.
Intrebarile mele sunt:
1. Cum pot detecata hard-ul din bios (sper ca intelegeti)
2. Cum pot rezolva problema, fara sa-l duc l-a un magazin/atelier de specialitate.

Tin sa precizez ca am avut aceiasi problema acum 6-7 luni, atunci l-am dus la un magazin unde repara PC-uri mi l-a facut, dar ma intreb daca pot sa-l fac si eu singur, pentru ca la mine in oras nu exista astfel de magazin.
Astept comentarii cat de cat decente si fara aberatii daca nu stii nu comenta doar de dragul de a comenta.
Multumesc!

Dau si funda daca e nevoiehappy

3 răspunsuri:
| DJKim a răspuns:

Buna RedPony. Pare o problema de hardware.
Hard-discul e sensibil, e prima componenta care da semne de oboseala intr-un portabil.-Iar pentru. recuperat date daca s-a ars doar placa cu circuite vezi
ca are o serie pe ea o cauti pe net si poti sch.placuta e cam 10$
Sau te duci la un centru de recupereat date de pe HDD(e cam scumpisor) daca stricata partea mecanica. Sper ca ti-am fost de folos.

O zii placuta! Kim

| adrians7 a răspuns:

Cel mai probabil ai o problemă cu hard-disk-ul, mai ales dacă scoate sunete, sigur. Ce poți să faci e să cauți pe net cum se schimbă hard-diskul la modelul tău de laptop și să comanzi online un hard-disk de laptop nou. Și să încerci să îl montezi desigur.

| RedPony explică:

Multumesc pentru raspunsuri.
Dar sigur hard-ul nu e ars. Am avut aceiasi problema si nu m-a costat mult 50lei. Alta data cand mi s-a ars hardul am platit 250lei pentru unul nou. Probabil problema e cea care a spus DJKim