| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.De curand mi-am overclockat procesorul AMD A4-3300 din bios cu o placa video dedicata de la 2.5 ghz la 3.1 ghz si ma intrebam cum imi pot da seama daca s-a overclockat? Eu unul am facut un test cu SuperPi pe 1m dar a scos acelasi timp si dupa overclock(24, 687).
In CPU-Z arata ca are 3.1 ghz dar nu stiu sigur, ca am citit pe forumuri ca poate aparea un bug care iti arata procesorul OC dar de fapt el nu este.
O diferenta notabila este temperatura care este cu 10 grade mai mare decat inainte.
P.S:Cer ajutorul celor care se pricep.Va rog nu ma judecati pentru nepriceperea mea dar acesta este primul meu overclock si vreau sa fiu sigur ca am facut overclock.

5 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

La amd nu cunosc doar la Intelhappy
dar daca tie mai cald cu 10 grade probabil ai facut-o si overclockat iti intra cand e nevoie de el nu tot timpu o sa iti stea la 3100 mhz
si vezi ca daca il fortezi s-ar putea sa il pierzi

| Admunssen a răspuns:

Ti-a reusit, dar saltul e prea mare. Cred ca ai marit doar factorul de multiplicare. Nu uita, in afara factorului de multiplicare trebuie marit si BUS-ul. Nu e acelasi lucru. Tine minte, daca sari calul prea tare, procesorul nu se arde usor asa cum cred unii, dar nu vei reusi sa revii decat cu un reset de BIOS si nu cred ca ai chef sa-l desfaci. Iar la un Overclock se face marirea tensiunii de lucru a procesorului (1.33V). Cu cateva sutimi de volt. Nu e asa usor. Sfatul meu e sa revii la setarile initiale si sa lasi pe cineva sa faca un Overclock si sa-ti si arate cum.

| Silent3025 a răspuns:

Tu ai facut primul overclock dar habar nu ai ce ai facut de fapt : "Scopul este de a obține performanțe mai mari, fără ca acest lucru să ducă la instabilitatea sistemului. Acest procedeu poate conduce la economii, nefiind necesară achiziționarea unei componente mai scumpe și mai rapide, reversul fiind posibilitatea de a MICSORA DURATA DE VIATA a componentei overclockate sau chiar DISTRUGEREA ei." http://ro.wikipedia.org/wiki/Overclocking Lucrul asta trebuie sa-l faca doar cei care se pricep nu o persoana care nu stie daca a reusit sa faca sau nu un overclock.

| UPCTest a răspuns:

Sti ca pierzi garantia din moment ce faci orverclock? asa ca mare grija...