| nyoentox2002 a întrebat:

Eu imi strang bani sa imi iau un telefon, gen am pretentii de la el.
Să coste 700-800 de lei si să aibă 4 Gb ram cu 64 Gb memorie internă!
Am găsit un Huawei P40 lite e pe internet cu 700 de lei si mi se pare convenabil!
Cică nu are magazin play, are app galery si daca o sa am app galery o sa fie un dezavantaj pentru mine?

7 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Telefonul e ok.
Nu o sa fie un dezavantaj. Ai multe alternative.
Daca vrei sa folosesti neaparat app galery si daca vrei sa-ti descarci Facebook, de exemplu, iti scrie ca nu e disponibil momentan, dar iti arata de unde il poti descarca. Apesi acolo si te duce la un buton mare si verde de download si e relativ acelasi lucru.
Un avantaj nu e, dar nici nu il poti numi dezavantaj cand oamenii incearca sa compenseze problema cu magazin play pe alte parti.

| NLS a răspuns:

Exista ceva mai bun de atat la fix 700 RON
are 4 GB RAM, 64 GB stocare,
il gasesti pe eMag, PCGarage dar si la alte magazine online.

Are baterie mai mare, rezolutie mai mare, si are Google Play.
Si destul de importantL are mufa jack 3.5mm

Se numeste Xiaomi Redmi 9

Vine cu o husa de silicon, si cu folie de protectie aplicata.
Oricum, are un mic dezavantaj.
Are doar Gorillaglass 3, asta inseamna ca rezista mai bine la zgarieturi decat GG5, insa e mai sensibil la spargere.

Daca vrei sa ii cresti rezistenta la spargere, trebuie sa cumperi o folie de sticla TemperedGlass.

| Andresso a răspuns:

Ia-ti xiaomi redmi 9 e mult mai bun, nu lua niciodata telefoanele "lite" nu sunt bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Stai, Huawei nu mai are jegurile alea de aplicatii (Facebook, Instagram etc.) preinstalate? Ca poate imi schimb telefonul intr-un Huawei daca le-au scos...

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Facebook si Insta le folosesc cel mai des

| flixbuster a răspuns:

Iti recomand Nokia 5.3:

https://www.ideall.ro/......al--269720

Nokia au (aproape) toate telefoanele in programul Android One.

Daca nu stii ce e, pe scurt, telefoanele primesc obligatoriu (altfel nu primesc "binecuvantarea" Google) 3 ani de actualizari de securitate si doua upgrade-uri de versiuni Android. Asadar, cum Nokia 5.3 a fost lansat cu Android 10 vei primi garantat Android 11 si Android 12 pe el.

http://android.com/one

Facea si Xiaomi telefoane bune si ieftine Android One (Mi A1, Mi A2, Mi A2 Lite si Mi A3) dar s-au lasat, nu mai lanseaza Mi A4 - nu sunt in stare sa faca fata exigentelor de software mentionate mai sus.

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

A, si foarte important: Android One este Android pur, curat de la mama si tata lui care este Google - nu au voie sa-si bage labele producatorii telefonului sa-l infesteze cu mizeriile lor de aplicatii.