| Anonim1900 a întrebat:

ieri mi-am luat o noua placa de baza la pc ( mana a doua ) care este temperatura normala a placii de baza? la mine fara sa fac absolut nimic, temperatura la placa de baza este de 80 de grade, pc'ul se misca perfect, doar ca temperatura aia la placa de baza ma cam sperie putin... am intrebat pe cineva, si a spus ca nu are absolut nimic... oare asa e?

13 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E prea mare temperatura. Un 50 ar fi fost ok - la mine e 39 grade. Mai trebuie un ventilator care sa bage aer rece in carcasa (sursa scoate aerul).

| danutzu96 a răspuns:

Ai cumva cipset nVIDIA la placa de baza? Alea stau mai fierbinti (si a mea atinge 80 de grade).

| Anonim1900 explică (pentru danutzu96):

E de la gigabyte

| danutzu96 a răspuns (pentru Anonim1900):

Pune un cooler pe carcasa sau daca poti pune unul care sa bage aer si unul care sa traga. Exista si coolere mici care se pot monta pe cipset.

| xToToShelx a răspuns:

Ba cam are. Iti poate arde circuitele de pe ea daca ramane constant asa. Temperatura optima este de 35-40 de grate intr-o camera care are 20 de grade. Mai pune un ventilator in calculator ca teoretic trebuie sa ai un spatiu liber pe ea pentru asa cevabig grin

| ithunder a răspuns (pentru xToToShelx):

Nu a argumentat piesele pc-ului în caz de ardere a circuitelor.winking

| xToToShelx a răspuns (pentru ithunder):

Asa e. Eu am spus ca daca ramane constat la 80 de grade oricum o sa ii afecteze ceva pe acolobig grin

| ithunder a răspuns (pentru xToToShelx):

Se poate. nu se ştie sigur, oricum dacă are pc bun, nu are probleme.

| xToToShelx a răspuns (pentru ithunder):

Asta asa e.

| Helly1226 a răspuns:

Temperatura aia nu e normala. Probabil are o problema tehnica, nu e montata cum trebuie sau nu citeste bine temperatura. Durata de viata a placii scade daca ruleaza mereu la temperatura asta sau chiar mai mare (in full load)

| ithunder a răspuns:

Nu are nimic, nu te mai speria laughing
aşa este şi a mea.
dacă pc-ul se mişcă perfect, nu este nimic.
în momentul în care gradele de la placa de bază cresc prea mult, pc-ul încetineşte, pur şi simplu funcţionează greu.
Deci, nu este nici o problemă.

| InTeL21 a răspuns:

Nu e o chestie prea ok, de exemplu in bios la mine, poate fii setat la ce temperatura sa se inchida automat calculatorul, incepe cam asa: 80-100-120. so. nu e o temperatura normala, daca ai posibilitatea sa mai montezi un cooler in carcasa, sau chiar sa lasi carcasa deschisa, asta daca nu ai copii mai mici/frati. sau seteaza temperatura automata de inchidere. happy, Dar. la fel cum au spus si ei 2, ii va reduce durata de viata daca ruleaza in temperatura asta.

| K0sti a răspuns (pentru InTeL21):

Bai fratilor, una e temperatura placii si alta temperatura procesorului! Despre ce balarii vorbiti voi aici?