| Warchild a întrebat:

Salutare la toata lumea
Problema mea este cu resetarea parolelor din bios.E vorba de un notebook ASUS U32U inca inca in garantie instalat Windows 7 home edition, deci exclus resetare bios prin inlaturarea jumper-ului sau a bateriei..Am incercat sa resetez CMOS cu diverse softuri gen:killCMOS,CMOSPWD,CMOS De-Animator,Hiren's BootCD, in bios factory defaults...parolele raman
Am incercat si cu comanda debug....in cmd promt dar e valabil doar pentru Windows XP
Astept ca raspuns alte solutii.Multumesc.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti sa scoti tu toate bateriile, ca tot nu-l resetezi! Laptopul nu e desktop! Are alte protectii!
Ia si citeste: http://www.epasystems.ro/reset-bios-laptop/

| Warchild explică (pentru K0sti):

Si totusi in articolul de mai sus nu exista suprot pentru laptopuri ASUS, mi se pare un pic stupid sa setezi o parola in bios, si apoi ca sa o anulezi nu ai nici o optiune.
Totusi o solutie pentru problema mea exista?

| K0sti a răspuns (pentru Warchild):

Nu exista pentru multe, nu numai pentru Asus, in plus suportul a incetat, pentru ca nu este prea legal! Merge numai pentru modelele mai vechi. Ca sa spargi acele parole se face reverse engineering la BIOS, iar reverse engineering este interzis prin lege!
Singura solutie este sa suni la producator, sa confirmi ca esti primul cumparator, ti se vor cere datele da pe factura si buletin si contra-cost ti se va da o parola master! Asta daca ai noroc sa te accepte! Asa ca nu va mai puneti parole, daca stiti ca sunteti bazauci si le uitati!

| Warchild explică (pentru K0sti):

Laptopul nu este al meu, am instalat Windows 7 pe el si imi cer scuze poate nu am fost destul de clar, a fost setata in bios american megatrends, tabul security urmatoarele parole:administrator pasword, user pasword, pentru hdd:set master password si set user password.La fiecare boot imi cer de 3 ori sa introduc parola in 3 ferestre, parola se stie dar vreau sa o elimin sa nu-mi mai ceara la fiecare secventa de boot.

| K0sti a răspuns (pentru Warchild):

Pai si daca se stie parola nu o elimini? Cum s-a pus, asa se si elimina!

| Warchild explică (pentru K0sti):

Am rezolvat problema, se introduce de prima data parola actuala, iar cand cere generarea unei noi parole se da enter si inca odata enter pentru confirmare.

| Warchild explică (pentru K0sti):

Multumesc happy

| K0sti a răspuns (pentru Warchild):

Nu ai pentru ce!