| Casian02 a întrebat:

Salutare! Laptopul meu a inceput sa aiba urmatoarea problema: il aprind, sta aprins maxim 10minute, dupa i se blocheaza imaginea, se blocheaza cu totul, nu raspunde la nicio comanda si n-am de ales decat sa-l inchid. Daca-l pornesc imediat dupa asta, imaginea e neagra si ramane blocat cum am zis mai sus, ramane asa cateva ore pana il pot folosi iar acele maxim 10minute pana sa se blocheze iar. L-am dus intr-un service unde mi s-a spus ca problema ar fi la cipul grafic, si ca solutie ar fi sa schimb placa de baza, dar nu stiu daca se renteaza si daca voi gasi placa pentru el, la o prima mana de cautare pe internet n-am gasit nimic, sincer nici nu prea stiu dupa ce sa ma uit. Laptopul e Lenovo Legion 5 15ARH05, niste sfaturi in legatura cu ce as putea face? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Cei de la service pot spune multe, daca vad ca esti paralel.

Laptopul tau ar trebui sa aiba Grafica integrata (AMD Vega din procesorul 4600H sau 4800H, nu stiu exact ce ai tu),
si in plus, grafica dedicata, GTX 1650 sau GTX 1650Ti.

Treci pe grafica dedicata, si testeaza daca primeste imagine si totul merge bine. Posibil sa trebuiasca sa treci din BIOS, adica sa dai Disable la placa integrata mai intai.

2) Ai reinstalat Windowsul? (pe curat, nu prin Reset this PC)
In ideea ca ai un conflict de drivere, sau probleme in urma unui update de Windows nereusit.

3) Ai testat daca nu e problema de supraincalzire, cu un fisier de log din GPU-Z sau HWinfo64?

4) Ai testat cu un monitor extern, in ideea ca face ecranul probleme?

5) Un lucru e cert: daca ar avea chipul grafic integrat vreo problema, poti folosi placa cealalta, dedicata (si viceversa).
Daca laptopul trece automat de la una la alta in functie de aplicatii, acest lucru se poate forta din driver.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Bravo ai dreptate, eu nici nu m-am uitat pe configuratiile acelui laptop m-am gandit default ca e vorba de placa dedicata care de cele mai multe ori are nevoie de "lipitura" problema intalnita si la playstation si alte console in ceea ce priveste GPU datorita incalzirii excesive in timp...

Ai mare dreptate la noi IT-istii de la colt de bloc sunt precum mecanicii romani, din incompetenta sau superficialitate iti recomanda sa inlocuiesti ceva scump desi se poate repara...

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt nici eu vreun priceput în ale electronicii, si am avut in trecut o placa video ce ar fi necesitat reballing. Insa din experienta unui vecin care chiar e electronist, am văzut ca mai degrabă un condensator cu contact întrerupt, sau uneori un condensator ars, pot provoca astfel de întreruperi bruște.

Si cum el are și placa dedicata, ar fi bine sa le testeze pe ambele + celelalte scenarii posibile.

Scenariile de reballing apar după mulți ani de folosință, si când apar din cauza unui defect de productie/montare, sunt de obicei rechemate în service/ cumpărătorii sunt măcar anunțați ca ar putea apărea o problema. Asta dacă cumperi de la vânzători autorizați și pentru care service-ul e sfânt.

| Casian02 explică (pentru NLS):

Mulțumesc frumos de informatii, atat tie cat si Simpaticului, chiar de foarte mare ajutor. Numai bine va doresc!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Totusi cei de la service trebuiau sa iti spuna daca in cazul de fata se poate face sau nu reball, daca da atunci poti scapa cu eu stiu 200-300 de lei, reparatia GPU, cu alte cuvinte se "alipeste" placa video de placa de baza, dar atentie nu in toate cazurile asta este solutia, poate placa ta este eu stiu defecta in alt mod.

eu zic sa ceri un second opinion la un alt service IT, de data asta profesinisti

| Casian02 explică (pentru Simpatic):

Multumesc frumos de raspuns!

| Simpatic a răspuns (pentru Casian02):

Nu ai pentru ce.

| RAY a răspuns:

Descarcă 3d Mark și testează tot sistemul sau hirens boot cd, in cel mai rău caz pot da aia un fel de resetare la placa grafica, am scris pe înțelesul tau, se inclazeste cipul bine și cică ar merge apoi, deși eu cred că e cv de scurta durata