| AlexDGeorge a întrebat:

Salutare! O sa trec direct la subiect. Cand aprind unitatea, monitorul imi spune ca nu are semnal de la dispozitiv. Sting unitatea tinand apasat pe butonul de power, o reaprind si porneste si monitorul. Va rog frumos sa ma ajutati deoarece nu cred ca e tocmai ok sa repet procedeul de fiecare data cand vreau sa aprind calculatorul.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Corect se scrie asa : Cind pornesc unitatea nu cand aprind ca nu îi dai foc, nu o aprinzi cu chibritul nu o stropesti cu benzină, dar in fine, unitatea este defectă nu stim noi de acasa ce are, unitatea daca vrei sa o repari o duci la un servis reparatii calculatoare si ei o sa o desfaca o verifica si i ti vor spune ce probleme are cît costă si cand sa vi după ea, simplu nu?

| NLS a răspuns:

Eu as miza pe RAM,
sursa,
slotul PCIe al placii de baza.

1)Incearca in primul rand sa scoti placile de RAM, si sa o introduci pe fiecare in slotul celeilalte.
(Sau daca ai una, o muti in alt slot.)
2) testeaza cu o alta sursa functionala

| VoidEternal a răspuns:

Ținutul apăsat al butonului de power taie alimentarea cu totul. Practic e un hard reset. Faptul că apoi îți pornește indica o problema ori la sursa ori la vreo componenta de pe placa de baza.

Eu as scoate cu totul hdd-ul/ ssd-ul modulele RAM, și as deconecta sursa de la placa de baza, aș lăsa așa sistemul câteva minute, as asambla totul la loc apoi as incerca din nou. Nu te costa nimic și e posibil sa rezolve problema. Eventual înlocuiește și bateria cmos dacă e un sistem vechi. E formatul clasic 2032.