| IMaster a întrebat:

Salutare prieteni! Am o mica problema cu placa video "gigabyte 4650", nu prea le am cu calculatoarele...De curand am vazut o placa video de 2 gb ddr3 la mine toate lucrurile mi-a fost zis ca sunt ddr2...are ceva daca pun o placa video ddr 3? Ce ar putea sa se intample?

Răspuns Câştigător
| TrickThis a răspuns:

Http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2Plus/M4N78/#specifications asta e placa ta.
Ai un procesor capabil deocamdata, poti pune orice placa video, nu trebuie sa schimbi, eventual sa nu iei una care consuma mult, gen 120 w, ceva din seria gtx 500, ca s-ar putea sa nu tina sursa.
Ce buget ai de achizitie, pentru o indrumare spre alegerea cea mai buna, pret/calitate.
Iti recomand sa iei una cu DDR5, este rapida, si cam asta se cere, ddr3 este cam depasita in gaming.

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Din punct de vedere electric, din ce spun unii pe forum, nu se poate pune o placa video dd3 pe dd2. Sloturile nu sunt identice si risti sa strici contactele placii video dd3, dar si cele ale placii de baza dd2. Odata defectate, n-ai sa mai poti pune o alta placa video pe slotul respectiv al placii de baza, chiar daca placa video e dd2.
De ce nu cumperi o placa dd2? De ce te complici?

| IMaster explică (pentru dannyel86):

Sincer sa fiu vroiam o placa mai performanta pentru jocurile mai noi"NFS the Run, battlefield 3, etc" care necesita mai multe nebunii, da-mi un sfat care ar fi o placa video ddr2 care sa nu faca figuri la aceste jocuri?

| TrickThis a răspuns (pentru IMaster):

Frate, nu are treaba tipul ddr de la rami, cu tipul ddr de la placa video, nu te lua dupa daniel86.
Principal este slotul de conectare al placii video, pci-express, pe care banuiesc ca il ai pe placa de baza, poti pune orice placa video, de preferat cu ddr5, ddr3 este mai lenta, nu mai zic de ddr2, ddr1, astea sunt istorie nenica.
Important e si ce procesor ai, poti lua si o placa video foarte buna, daca ai procesor slab o limiteaza. Important pentru tine, procesorul actual sa-ti duca jocurile de care vorbesti, pe urma te trezesti cu placa video noua si tot nu merg jocurile. Vor mai veni raspunsuri care imi vor da dreptate.
Alte detalii?

| IMaster explică (pentru TrickThis):

Fratica, placa mea de baza "Asus M4N78",procesor"AMD Athlon II X2 2.90 GHz" ce zici as putea sa imi pun o placa video mai performanta sau trebuie sa schimb ceva?

| IMaster explică (pentru TrickThis):

Multumesc pentru sfat prietene! Eventual in caz de ceva voi reveni.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Asta o scosasi din putul gandirii? laughing Ce e aia dd2 si dd3?

| TrickThis a răspuns (pentru IMaster):

Http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2Plus/M4N78/#specifications asta e placa ta.
Ai un procesor capabil deocamdata, poti pune orice placa video, nu trebuie sa schimbi, eventual sa nu iei una care consuma mult, gen 120 w, ceva din seria gtx 500, ca s-ar putea sa nu tina sursa.
Ce buget ai de achizitie, pentru o indrumare spre alegerea cea mai buna, pret/calitate.
Iti recomand sa iei una cu DDR5, este rapida, si cam asta se cere, ddr3 este cam depasita in gaming.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce zice Danyel mai sus e adevarat in cazul in care este vorba de rami, insa, daca e vorba de placa grafica, care da, poate avea memorie ddr2 sau 3, important e sa se potriveasca slotul PCI sau PCI expres sau de care mai sunt, si la fel de important, e sa o suporte placa de baza, s-ar putea sa fie o placa mai veche, in care sa pui o placa grafica mai noua si sa nu recunoasca decat o parte din memorie nu pe toata, si in acest fel i-ar slabi performantele placii video, neputand performa la capacitatea ei maxima, si in acest fel cu o placa grafica performanta dar intr-o combinatie nefericita ai iesi mai rau decat cu una mai slaba insa potrivita pentru placa ta de baza!

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru lamuriri. Credeam ca se tine cont de contacte si la placa video (chiar daca slotul e pci-e), nu doar la rami. M-am luminat si eu.