| 4oper a întrebat:

Salutare, problema e urmatoarea : am un calculator desktop care nu a fost folosit cam vreo luna(inainte de a'l pune la odihna big grin sunetul functiona) si zilele astea cind l-am pornit nu avea sunet (iconita din tray era si in manager dispozitive nu aveam nici un semn de intrebare sau exclamare, adica era tot OK) { avea instalat WXP sp2 32bit} si am zis sa-i reinstalez windows-ul ca poate o fi vreo eroare de sistem... Am instalat alt windows si anume WXP SP3 32bit Home Edition (de pe CD Original! ) dupa care am inceput sa instalez driverii ( driverii au fost luati de pe site-ul oficial asa ca problema cu driverii se exclude din start) si la fel aceeasi problema, tot functioneaza in afara de sunet sad Boxele sunt functionale p/u ca au fost testate pe alt calculator, mufa nu a fost incurcata! ) ma gindeam ca poate s-o fi dus placa incorporata de sunet, i-am insatalt o placa de sunet PCI eventual dind Disable din BIOS la placa audio incoroporata si instaland driverii la placa PCI "surpriza" aceasta la fel nu emite nici un sunet! in ce'o fi oare problema?

Va rog sa ma ajutati la rezolvarea acestei probleme, multumesc anticipat!

Placa de baza ECS P4M800PRO-M v 1.0a
Placa de sunet PCI MediaForte MF4CH-256

5 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Si mai pe scurt, sa iti dau un raspuns, s-a cam dus dracu' placa de sunet. Daca nu o foloseti o perioada, se strica. Eu mi-am luat alta si nici acum nu imi merge sunetullaughing(dar aici a fost vina mea, pentru ca nu am reusit sa conectez placa). Indicat e sa iti iei alta si sa iti reinstalezi si windowsul dupa

| 4oper explică (pentru Estera123):

Poate gresesc eu, da din cite ai scris nu pare sa fii priceput la capitolul hardware! 1)nu are cum sa se duca placa asa de la sine si 2) daca ai fost atent la ce am scris mai sus avea sa observi ca eu am instalt o placa PCI si nici asta nu mi-a rezolvat problema cu sunetu, deci rezulta ca nu e problema in placa incorporata, daca era aia incorporata dusa pai atunci functiona macar asta PCI dar nici asta nu da vreun sunet

| Estera123 a răspuns (pentru 4oper):

Pai e adevarat, nu am nicio legatura cu IT-ul. Eu iti spun ce mi s-a spus si mie.

| InvisibleTouch a răspuns:

Hello!

Poti incerca sa verifici in control panel -> sounds & audio devices->audio iar aici sa fie la sound playback ( default device) acelasi driver selectat ca la sound recording ( default device). In cazul in care sunt diferite, asta e cauza pentru care nu-ti merge big grin Sper ca am fost de ajutor happy

| 4oper explică (pentru InvisibleTouch):

Am verificat, si in services.msc la fel Windows Audio e pornit, la playback si la recording device e configurat tot corect.