| VooDau a întrebat:

Salutare, sunt pe cale sa cumpar un iPhone 4s, si am discutat cu un prieten in legatura cu asta, si mi-a zis ca sunt niste lucruri de stiut inainte sa il cumpar, mi-ati putea spune care ar fi acelea? Am inteles de la el ceva in legatura cu imei ca s-ar putea duce la politie si sa zica ca e pierdut si ca eu l-am gasit sau ca l-am furat sau ceva de genu, oricum nu am inteles prea bine. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| WillJustDie a răspuns:

Uite,am sa iti explic...

Imei este codul unic de indentificare la orice telefon, adica 2 telefoane nu pot avea acelasi cod imei.
Acum, cand te conectezi la o retea wi-fi de pe Iphone4S,acesta face public codul imei,in versiune criptata care poate fi decriptata usor,daca altcineva iti afla codul imei, este necaz, se duce la politie, spune ca acela este telefonul lui si tu l-ai furat, si astfel el ajunge cu te; efonul si tu la inchisoare...
Al 2-lea lucru care al trebuii sa il stii este ca modificarea ios-ului (sistemului de operare de la iphone) este interzisa si te baga la inchisoare daca te prinde, de altfel si daca incerci sa bootezi alt os pe iphone, o sa se booteze in ios si o sa te reclame la politie...
Al 3-lea ii ca mai bine nu ai incerca sa iti arunci iphon-ul de pamant laughing nu sunt asa de rezistente cum se spune laughing

Altfel,appstore-ul lor este cam limitat, in comparatie cu cel al telefoanelor android, care nu face public imei-ul, nici nu te baga la inchisoare daca il modifici...

Dar ma rog, ti-am raspuns big grin