| AndreiLeviux a întrebat:

Salut, este cineva care si-a pierdut sau ii s-a furat telefonul, si i-a fost gasit de catre politie cu ajutorului codul IMEI?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mi-e personal nu mi-au gasit telefonul. Nici n-au vrut sa ma ajute. Trebuie sa ai tupeu. Sa te duci la ei cu cererea scrisa si dovezi "IMEI-ul" si sa ceri numar de inregistrare. Eu nu am stiut si m-au fraierit.
Uite aici o intamplare adevarata: http://www.ligiaadam.ro/......e-politie/

| mihai69 a răspuns:

Nu există cod IPAN. Băncile folosesc coduri IBAN pentru a codifica toate conturile.
Telefoanele pot fi identificate prin codyl IMEI; din păcate, nu și localizate. Oricum, la cât de miserupiști sunt cei din poliția română, care n-au vrut nici măcar să meargă la o adresă aflată de un posesor de iPhone prin aplicația dedicată pentru localizarea telefonului prin GPS și SMS-uri în caz de furt, n-ai nicio șansă.

| DaftPunk a răspuns:

Daca ti-ai pierdut telefonul, iti poti lua adio de la el daca nu ai avut vreun soft de securitate. Politia nu se baga, ca noul cod penal nu le da voie sa mai puna sub urmarire telefoanele cu ajutorul imei-ului, iar serviciile de telefonie mobila fac asta doar la cererea politiei.
Momentan, cel mai bun serviciu anti-furt il au cei de la Apple.