| anonim_4396 a întrebat:

Telefon htc smart de azi cumparat, cat timp trebuie sa-l tzin la incarcat pentru formatarea bateriei? multumesc si fundita:*

Răspuns Câştigător
| cby a răspuns:

In principiu telefoanele moderne au baterii LiIon (litiu ion) sau LiPoly (litiu polymer). Acestea nu au nevoie de formatare deoarece nu au efect de memorie. Totusi este necesar, din cind in cind, sa zicem o data pe luna sa fie lasate sa se descarce total, apoi sa se incarce complet. Cit priveste intrebarea ta, cit timp trebuie sa-l tii la incarcat, e simplu, pina cind telefonul iti afiseaza ca bateria s-a incarcat.

5 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

E un cretinism asta cu formatarea bateriei! In nic-un manual de telefon nu se specifica asa ceva! Daca bateriea e buna tine mult, daca e mai prosta tine mai putin, durata baterieidepinde si de ce functii are telefonul si cat de des le folosesti! Spre exemplu daca e touch se descarca mai repede decat unul normal!

| djdani2010 a răspuns:

Telefonul trebuie tinut la incacat in jur de 4 ore

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Eu stiu ca pentru formatarea bateriei trebuie mai mult de 12 ore sau cam asa

| dotcube a răspuns:

Nu trebuie formatata bateria. O incarci normal.

| Girl_5668 a răspuns:

Primele trei incarcari sa fie de 12 ore