| serau999 a întrebat:

Am construit o unitate de la 0, si acum, cand e gata, porneste, dar nu se aprinde monitorul. Am incercat sa mut Jumperul cu un pin distanta de pozitia lui normala si se aprinde monitorul dar pot intra doar in bios. Ce trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu booteaza sistemul de operare si se blocheaza in bios verifica ramii, daca ai mai multe placi poti incerca cate o placa pe cate un slot sa vezi daca e ceva defect al sloturile de pe placa de baza sau sa incerci cu alti rami.

| Deserth a răspuns:

Nasol asa, cand te apuci de unul singur sa asamblezi pc, dai o gramada de bani si sa nu iti mearga, mai informeaza-te de pe google.Si eu am facut acum patru ani un pc pe componente de la eMAG, m-a costat 1.500 euro.doar ca m-am informat bine inainte de a cumpara piesele si am avut norocul sa functioneze din prima si merge fara probleme si acum

| serau999 explică (pentru RoCkKiD):

E nou si hardul, nu pot sa pun windows daca nu e aprinde monitorul si in bios nu am zis ca se blocheaza. Pot sa umblu in bios

| Deserth a răspuns (pentru serau999):

Da,e ciudat.Noi nu prea avem de unde sa stim ce ai construit tu acolo.Singura solutie este sa te documentezi bine pe google,sa verifici fiecare componenta in parte, sa dai reset bios, verifici cablurile, conectorii, iar daca nu reusesti nu iti ramane decat sa il duci la service.

| RoCkKiD a răspuns (pentru serau999):

Si ramii mei au fost noi si s-au dovedit a fi stricati dupa ce vreo cateva ore m-am panicat ca o fi placa video. Faza e ca te pricepi sa descri problema ca un peste la catarat, ne zici ca nu ti se aprinde monitorul dar poti sa umbi in bios.

-Verifica monitorul cu un laptop..sa vezi ca merge
-Incearca sa conectezi monitorul al portul din placa de baza, daca se schimba ceva e placa video
-Daca intra in bios inseamna ca macar placa de baza e ok, schimba ordinea bootarilor ca sa iti booteze chestia pe care ai sistemul de operare, banuiesc ca e stick usb
-Daca nu sare de BIOS e cum ti-am zis mai sus, sau e placa video sau ramii, una din astea 2 nu merg si pica check-ul pe care il face bios-ul inainte sa lase sistemul sa booteze