| daniel2134 a întrebat:

Salutare TPU. Am nevoie de putin ajutor. Cand am vrut sa ma pun la calculator pc-ul a pornit dar pe monitor nu mi s-a afisat nimic. De la cabluri nu e, am incercat mufa vga si in monitor si in televizor, am incercat mufa hdmi in monitor si tv si nu mergea, mufa hdmi functionand la ps4. Deci e o problema la pc. Placa video nu am, am una integrata, mai precis vega 11. Sistemul este unul prebuild de pe altex. Tin sa mentionez ca acesta e primul meu pc cumparat si nu am stiut de faptul ca imi voi pierde garantia daca dezlipesc stickerele de pe carcasa. Vreau daca doriti sa imi dati niste solutii daca pot rezolva acasa, daca nu il voi duce la altex. Si daca aveti idee sa imi spuneti cam cat ar costa reparatia. Multumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stickerele dezlipite NU scot calculatorul din garantie.
Doar ruperea sigiliului poate fi invocat pentru scoatere din garantie.
Daca mai este in termen de garantie, du-l inapoi la Altex, impreuna cu bonul de casa /factura si certifiatul de garantie.

| sierra1 a răspuns:

Nu e clar dacă ai rupt sau nu sigiliile

| daniel2134 explică (pentru sierra1):

Le-am rupt, pentru ca am vrut sa vad cum arata in interior deoarece e primul meu pc cumparat. Am avut pana acum doar pc-uri de pe vremea lui nea nicu, si nu stiam de regula sigiliului, plus ca mi-a venit putin rupt de nou

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru daniel2134):

Daca erai baiat destept si ne intrebai inainte sa faci timpenia de a cumpara un spanac de-ala prebuilt de la Altex... Din ce oras zici ca esti? Daca ai noroc, poate pot veni personal sau sa trimit pe cineva sa se uite la el. Nu cred ca e cazul de reparatii, o diagnoza costa 50-70 RON.

| sierra1 a răspuns (pentru daniel2134):

"pc-uri de pe vremea lui nea nicu"

exagerezi, pe vremea aia nu aveai așa ceva, max un nenorocit de 386

| NLS a răspuns:

Scoate placile de RAM si asaza-le inapoi, eventual inversandu-le intre ele (placa 1 in locul placii 3, iar placa 3 in locul placii 1.
Am scris asa ca sa NU intelegi ca trebuie inversate in slot fata de cum sunt acum, placile au o crestatura care nu e chiar la jumatate, se potrivesc doar intr-o pozitie).

Cand RAM-ul

+e defect

+nu mai face contact perfect, datorita proceselor repetate de dilatare/contractie ca urmare a incalzirii din timpul functionarii, apoi racirii cand e oprit PC-ul.
Bineinteles, conteaza si calitatea slotului PCIe (pinii care apasa pe contactele RAM-ului).

+sau cand nu e compatibil, de exemplu din cauza latentei prea mici
nu primesti semnal deloc pe monitor (total negru).

Am patit asa ceva anul trecut.

| daniel2134 explică (pentru NLS):

Am rezolvat problema, i-am scos bateria placii de baza si i-am dat reset la bios. Nu mai am probleme momentan.