| K33m a întrebat:

Salutare TPU, am o problema destul de grava...am avut windows 7, am facut upgrade la windows 10, dupa o perioada de timp nu mi-a mai placut,asa ca azi m-am decis sa fac downgrade la windows 7, problema e ca acum daca dau sa pornesc laptopul apare acel loading cu logoul si scrie starting windows(asa cum e normal) tine mai mult si dupa ecranul ramane negru (nu pot face nimic).Bun,am incercat tot ce mi-a trecut prin minte,aveti voi vreo idee pe care sa o mai incerc inainte sa il duc la service? btw, nu am acces la BIOS...

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu am acces la BIOS...aia crezi tu! Si oricum nu ai ce cauta in BIOS!

| LinxCont a răspuns:

Normal ar trebui sa se poata intra si in bios. Trebuie cautat manualul utilizatorului pentru laptop, poate se poate intra in bios. Problema trebuie sa fie de la driverele placii video. Daca s-a facut downgrade la w7, e posibil ca w10 sa fi sters, inlocuit sau stricat driverele placii video. Tavi555 zice corect, daca se poate intra in safe mode, se cauta driverele placii video si se reinstaleaza.

Alta solutie buna e reinstalarea curata a windows-ului 7, de pe stick sau DVD.

| Dobrinx a răspuns:

Aaaa...poate a ramas acel bug de la windows 10, cu luminozitatea. Eu inca am acea problema daca ii inchid clapa si il scot din priza si peste 30 min intru iar la el si o ridic, fara sa mai bag laptopul in priza imi apare ecranul negru. Sa trec la subiect, incearca sa verifici luminozitatea, o dai ori mica la maxim ori mare la maxim. Daca merge astept raspuns / funda happywinking bafta

| tavi555 a răspuns:

Problema este ca grafica din windows 8/8.1/10 este diferita de versiunile anterioare. Daca este un calculator mai vechi, sunt sanse de 80% sa faca asa.
Incearca sa il pornesti in safe mode. In momentul cand apare ecranul negru, tii apasat pe butonul de oprire(al calculatorului). Dupa 2-3 secunde, laptop-ul se va opri brusc. Atunci apesi din nou pe butonul de pornire si la un moment dat o sa iti apara un mic meniu. Printre optiuni o sa iti apara si boot in safe mode sau doar safe mode(nu mai stiu exact laughing. Cu ajutorul sagetilor si al tastei enter selectezi optiunea. Daca nici asa nu merge, du-te la service pentru ca mai departe e nevoie de bios.
P.S. Pentru safe mode nu e nevoie de bios.