| BloodAndBon3 a întrebat:

Am o problema in alegerea unui cablu PC-Monitor.

Placa mea video are iesiri HDMI, DVI-I si mini-port, in schimb, monitorul are doar VGA si DVI-D (dual-link).

Intrebarea mea este, daca as cumpara un cablu HDMI-DVI-D (single link) ar merge la un dual-link? Claritatea stiu ca e mai slaba, dar asta ma intereseaza mai putin.

Inca ceva, stiu ca la monitor mufa e DVI-D tata, care e diferenta intre "mama-tata" si conteaza asta in alegerea unui cablu? Am nevoie de un raspuns pana maine.

PROMIT FUNDA!

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cumperi cablu DVI-DVI, ca de aia ai DVI la amandoua! Si calitatea nu e cu nimic mai slaba decat pe HDMI! Pe ambele sunt semnale digitale! Greu...

| BloodAndBon3 explică (pentru K0sti):

Greu? Nu ai citit CORECT ce am scris. Claritate mai slaba e intre dual-link si single link pentru. DVI. Cat despre asta, nu gasesc la mine cabluri DVI-I - DVI-D.
Greu...

| K0sti a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Nu e deloc mai slaba!

| BloodAndBon3 explică (pentru K0sti):

Posibil ca nu e... dar decat sa raman pe vechiul analog VGA mai bine trec pe digital. Un adaptor costa mai mult oricum.

| BloodAndBon3 explică (pentru K0sti):

Stai ca am citit gresit de data asta laughing
Alta intrebare am, oare exista cablu DVI-I -DVI-D? La placa video am DVI-I si la monitor DVI-D.

| K0sti a răspuns (pentru BloodAndBon3):

DVI-I transporta si analog si digital, DVI-D doar digital! Cred ca exista, cauta si vezi! Folosesti un cablu DVI-D!

| BloodAndBon3 explică (pentru K0sti):

Deci imi sugerezi sa folosesc DVI-D. Placa video are iesire HDMI sau DVI-I, deci cea mai sigura optiune ar fi sa cumpar un cablu HDMI-DVI-D. Oare sa caut unul single link sau unul dual link? Am o placa video 1GB, 256 Bit, DDR-5, oare daca e single link se cu mult mai nasol fata de dual link?

| K0sti a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Nu, iti sugerez sa folosesti un cablul DVI-D to DVI-D!

| BloodAndBon3 explică (pentru K0sti):

Si cum naiba sa fac asta daca placa video NU ARE IESIRE DVI-D?!?!?! Doamne, e asa de greu de inteles?

| K0sti a răspuns (pentru BloodAndBon3):

Si daca nu are care e problema? Ia puneti voi mana si mai cititi!

| BloodAndBon3 explică (pentru K0sti):

Deci zici ca functioneaza DVI-D in mufa de DVI-I? Ca daca asa, de ce nu ai zis de la inceput? straight face Oricum, am gasit cablu HDMI-DVI-D (single link ce e drept) la 30 lei...

| RaduTN a răspuns:

Eu zic să faci conexiunea cu un cablu VGA to HDMI. Eu așa am și claritatea nu este chiar atât de slabă.

| BloodAndBon3 explică (pentru RaduTN):

Pentru asta mi-ar trebui un adaptor care e mult mai scump decat un amarat de cablu. De ce sa platesc dublu cand am alte alternative?