| Manaila968 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema legata de un pc, cateodata imi tot apare Bluescrennuri pe laptop, Eroarea de Bluescreen de la Windows: Kernel_Security_check_Failure. Din ce cauza e laptopul si cum sa o remediez?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Treci pe Linux (ca mine)! N-o sa mai ai probleme.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica, daca laptop-ul nu este virusat!
Se poate online, dar marcheaza severitate maxima de scanare!
https://www.eset.com/hu/otthoni/online-scanner

2. Daca nu se gasesc virusi, atunci trebuie testat hardware-ul (in special memoriile RAM).

3. Trebuie reinstalat Windows-ul.

| Manaila968 explică (pentru Bula):

Am facut un test de memorie de la windows, am scanat daca exista virus si am si reinstalat windows-ul si tot nu a mers, ce mai trebuie sa mai fac?

| Bula a răspuns (pentru Manaila968):

In acest caz doar la service se poate depista cauza, probabil este din cauza hardware.

Nota:
Cu ce antivirus ai testat?
Cu alt kit de windows ai incercat instalarea?

| Manaila968 explică (pentru Bula):

Am scanat cu antivirusul defender de la Microsoft si nu a fost gasit niciun virus.

| Bula a răspuns (pentru Manaila968):

Scaneaza cu ESET, la care ti-am dat link-ul!
Defender nu recunoaste multe atacuri.

Daca nici cu el nu gasesti nimic, atunci reinstaleaza Wundows-ul dintr-un alt kit.

Daca si atunci revine problema, atunci ramane doar testarea service profunda.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hardul o fi defect sau memoria, laptopul este nou? Are garantie?

| Fulbaster a răspuns:

Poate sa fie din mai multe cauze, dar cea mai buna metodă de a rezolva problema ar fi sa reinstalezi windowsul. Dacă nici așa nu merge poți sa revii aici.

| NLS a răspuns:

Cauza pot fi driverele instalate (driverele generice instalate automat de catre Windows sau de catre tine)
sau fisiere de sistem corupte.
Pentru asta, e suficient sa reinstalezi Windowsul,
prin metoda clasica, cu USB/DVD... (NU prin Reset This PC).

Mai pot fi erori de la SSD/HDD sau de la memoria RAM.
Ar trebui verificat contactul fizic al placilor de RAM (scoase, introduse din nou, eventual inversate intre ele)
si reconenctata mufa SSD-ului (sau SSD-ul in sine, daca e unul M.2)

Si nu in ultimul rand, poate fi vorba despre un virus.

PS: la bootare nu intampini nici o problema?

| Brizbriz a răspuns:

Ar fi bine sa il duci in service si sa ii faca teste de la a la z
mie imi suna a eroare de memorie

alta intrebare e daca folosesti laptop-ul pe baterie, am ramas cu gura cascata cand am pus un test de memorie pe un laptop care nu avea nici o eroare conectat la priza, dar pe baterie avea tone de erori de memorie... insa cum nu prea era folosit pe baterie (care tinea 1h maxim... laptop de gaming) nu a "durut" problema

| cfrtobias a răspuns:

Eu cand foloseam smart defrag 8 cu crack, imi dadea Bluescreen, dupa am dat si update la windows si momentan nu mi-a mai dat, dar am lasat fara licenta smart defrag 8 ca n-am gasit serials key bun