| Brayan a întrebat:

Am un laptop Toshiba satelite p855, pe el am deja instalat un sistem de operare(windows 8) si vreau sa imi instalez pe el un alt sistem de operare ( windows 7 ) am deja dvd cu windows 7, bootabil,il bag in laptop,il booteaza, se incarca bara de jos unde spune ca isi ia niste fisiere dupa aceea, imi apare windows starting si acea fereastra mica de la windows 7 si asa ramane,ramane blocat numai rece la meniul de instalare,oricat l-as lasa mai departe numai parcurge nimic ramane blocat. Precizez ca dvd-ul este facut bine,pe alt laptop merge,trece de windows starting si ajunge in meniul de instalare,nu e zgariat nu e nimic,laptopul meu este nou,sa fie ceva de la windows 8, as fii foarte recunoscator daca ma ajutati cu ceva. O zii buna.

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Http://www.7tutoriale.ro/......ne-windows

si la urma treci la treaba

| Brayan explică (pentru itsoft):

Am uitat sa precizez ca laptopul l-am cumparat cu windows 8 instalat deja pe el, crezi ca daca as urma acei pasi de pe tutorial, windows7 si-ar continua instalarea?

| Brayan explică (pentru Brayan):

PS: In sectiunea mea de boot din system configuration nu exista decat windows 8 instalat in sistemul " C " "windows 8 (C:/windows) : Curent OS; Default OS, nu ma lasa sa folosesc optiunea set as default si sa ii pot da delete ca in tutorialul dat de tine.

| Criterion a răspuns:

Scoate hard disk-ul din laptop, monteaza-l intr-o unitate PC si fomateaza-l. Pune-l apoi la loc in laptop si booteaza Windos 7. Pentru orice eventualitate verifica in BIOS sa fie AHCI activat
(http://i.stack.imgur.com/j4zBG.jpg).
Succes!

| Brayan explică (pentru Criterion):

Banuiesc ca as pierde garantia, in fine, raman pe windows 8, intre timp am aflat ca laptopurile care vin deja instalate cu un sistem de operare windows 8 nu pot avea un sistem de operare precum windows 7, vista,xp, nu imi mai bat capul cu alte sisteme sau sa aflu cum il pot instala, oricum in orice caz e varianta precizata mai sus de mine, ca exista posibilitati care pe mine ma depasesc este cu totul altceva, multumesc pentru ajutorul acordat tuturor.