| boanboany a întrebat:

Astazi cand am aprins calucatoru-l am dat de un mic blocaj. Windowsul s-a incarcat, a aparut acel "Welcome" si imediat dupa asta ecranul s-a facut negru sad fara sa fac nimica. Am windows 7 ultimate. ajutati-ma va rog happy cu un raspuns.Ms

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca ti s-a intamplat o data, nu bai. Problema e sa nu se repete. Am patit la fel ca tine, dar pe mine nu ma lasa nicicum sa vad din nou desktop-ul (ramanea negru permanent). Am scos placa video din slot si am montat-o inapoi, apoi problema s-a rezolvat. A fost un mic conflict intre driver-ul video si placa grafica. Nu umbla in unitatea centrala daca nu te pricepi. Cheama un apropiat care a mai manevrat componentele din calculator. Daca ai laptop, driver-ul vga s-ar putea sa fie de vina (nVidia sau alte asemenea)

| boanboany explică (pentru dannyel86):

Problema este ca unitatea e noua, inca are sigiliile pe ia sad nu pot umbla in ia sad nu stiu ce sa fac cu ia....il paprind si ramane negru

| dannyel86 a răspuns (pentru boanboany):

Iti inteleg perfect problema. Fiind in garantie, nu poti umbla in unitatea centrala, intrucat pierzi asigurarea de reparatie la service in caz de defecte. Cauta pe cineva care sa-ti dezinstaleze temporar driver-ul vga (a placii video) si pornesti sistemul fara el (pentru a vedea daca ecranul e tot negru; la mine si-a revenit). Ulterior, reinstalezi driver-ul vga (sau o versiune mai noua) si vezi cum reactioneaza. Daca problema revine, atunci esti indreptatit sa duci unitatea la service, pentru un control hardware.

| dannyel86 a răspuns (pentru boanboany):

Sau, metoda mai apropiata, inainte de dezinstalare driver vga, intra in Safe Mode (tasta F8 apasata interminent imediat dupa deschidere calculator), pentru a te putea convinge ca e de la placa video. In Safe Mode ar trebui sa se deschida Windoes-ul si sa vezi desktop-ul, driver-ul vga nefiind functional.