| xLionel a întrebat:

Credeti ca este bine sa rulez win7 pe 32 bit pe urmatorul sistem:
-Processor: Pentium(R) Dual-Core CPU de 2.50 GHz

-RAM 4, 00 GB

-Placa video: NVIDIA GeForce 9600 GT 512 mb dedicati pe 256 biti?
Mentionez ca folosesc deja win7 pe 32 bit.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca l-ai scanat si nu are nimic nu va pati nimic PC.Ca sa fii mai sigur, dezinstaleaza AVG (cam consuma resurse). Descarca si instaleaza Avast free - faci cont pe Avast-gratis si e valabil
antivirusul 1 an de zile. Nu te doare capul.Si Avast consuma putine resurse. Eu il am si merge foarte bine. Mai faci o scanare si cu el si daca totul e OK nu o sa ai niciun fel de probleme.

21 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Depinde la ce folosesti pc-ul, poti sa instalezi fara probleme si un system pe 64 biti!
Placa video nVIDIA geforce 9600 gt si 256 biti?
Esti sigur? Sigur nu e 128 biti?
Chiar si asa, iti merge fara probleme un system de operare pe 64 biti.

| xLionel explică (pentru ROB3RT89):

E pe 256 biti... da nu stiu daca win7 pe 32 bit o foloseste la capacitate maxima...

| horia2012 a răspuns:

Ramai pe 32 biti. Vrei pe 64 mareste memoria la mai mult de 4 GB.

| xLionel explică (pentru horia2012):

Eu vreau sa trec pe 64 pentru palaca video... inainte cand era pe 64 avea 2303 mb memorie in total... acum doar 1919 mb.

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

Atunci e OK, dar nu totul e din placa video. Multe jocuri se folosesc de memoria RAM. Iar cel pe 64 pentru a rula bine are nevoie de mai mult RAM. Si acum ca le-ai avut pe amandoua care au mers mai bine?

| xLionel explică (pentru horia2012):

Pe win7 32 bit nu am rulat niciun joc pana acum...

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

Instaleaza cateva care stii cum au mers pe 64. Care folosesc atat placa video cat si RAM.1, 2 maxim 3. Eu cred ca vor merge mai bine pe 32 deoarece sistemul trage mai putin si ramane RAM mai mult pentru jocuri.

| xLionel explică (pentru horia2012):

Daca vrei fundita raspunde la intrebarea asta... Deci am downloadat Faming Simulator 2009 cu Torren*t, l-am scanat cu AVG si a spus ca nu are niciun virus. Ei bine da joc si este vreau virus ce-ar putea patii pc-ul?

| xLionel explică (pentru xLionel):

E downloadat in 2010 pe vechiul pc... aveam 64 mb la palaca video dedicati 1 gb ram. si plus ca aveam win7 si mai lua diram si nu puteam juca + ca era placa video integrata.

| xLionel explică (pentru horia2012):

Ok mersi de ajutor.

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

Cu placere.

| xLionel explică (pentru horia2012):

N-am driverul instalat...

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

Care driver?

| xLionel explică (pentru horia2012):

La placa video... am CD si se rezolva happy

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

Pe viitor cand ai timp poti descarca asta gratis si scaneaza si instaleaza driverele de care ai nevoie fara internet.
http://drp.su/download.htm
(alegi varianta 13 DVD, treci imaginea ISO pe un DVD.

| xLionel explică (pentru horia2012):

big grin

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

:-)

| horia2012 a răspuns (pentru xLionel):

Daca l-ai scanat si nu are nimic nu va pati nimic PC.Ca sa fii mai sigur, dezinstaleaza AVG (cam consuma resurse). Descarca si instaleaza Avast free - faci cont pe Avast-gratis si e valabil
antivirusul 1 an de zile. Nu te doare capul.Si Avast consuma putine resurse. Eu il am si merge foarte bine. Mai faci o scanare si cu el si daca totul e OK nu o sa ai niciun fel de probleme.

| Niiiicu a răspuns:

Da,nu are nimic, ai resursele necesare sa iti mearga bine, plus ca sunt pc care au win 7 64 bit pe aceiasi configuratie

| AlexandruTeodor a răspuns:

Salut, eu unul iti recomand sa treci pe Windows 7 x64 bit. La 4GB RAM e perfect, eu atat am si imi merge perfect. Procesor-ul merge, nu este foarte bun dar duce. Succes!

| Mihaitza009 a răspuns:

Baga-ti windows 7 pe 64 de biti pentru a folosi placa video la capacitate maxima adica sa iti foloseasca toti ramii deoarece pe 32 iti foloseste 3, 25gb ram iar pe 64 4gb intregi funda?

| asfhss a răspuns:

Nu este o problema deoarece stai bine cu procesorul si cu memoria RAM, continua sa il folosesti happy