| andreiS20 a întrebat:

Salutare TPU!

De exemplu numele meu de pe Facebook si Instagram este Andrey Dumitrescu, iar eu in certificatul de naştere sau buletin si alte acte, sunt trecut Andrei cu "i". Credeti ca va fi o problemă daca vreodata Facebook sau Instagram imi va cere sa imi confirm identitatea?
Pe viitor aş dori sa fac ceva conținut online si aş vrea ca numele meu de pe rețele de socializare sa fie Andrey cu "y". La fel cum este numele de scena pe care îl au atatea vedete si creatori de conținut si cu toate ca ei sunt trecuti in buletin cu un numele real, au un nume de scena total diferit de cel real si conturile lor au bifa, asta insemnand ca Facebook, Instagram si alte platforme le-au verificat conturile. Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In acele conturi cine a scris numele? Nu tot tu?
Scrii despre numele de scena al vedetelor.
Cand vei ajunge vedeta o poti face si tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca ar fi o problema daca ai schimbat doar un "i" dar cu siguranta se va respinge actul de identitate, daca ti se cere sa te legitimezi, daca nu ai inscris aceeasi ZI DE NASTERE in conturile de FB si Instam, asa cum este in buletin sau certificatul de nastere.

Invata-te sa scrii corect numele si datele personale cand iti faci conturi, ca in caz de ti s eblocheaza contul iti va fi imposibils ate legitimezi.
Nick name-ul de pe Fb poate fii total diferit, dar in spate, cand iti faci contul personal ai obligatia sa pui adtele corecte.

Cat privesc vedetele, acelea sunt nume de scena, sau se mai numesc nickname sau username dar in actele legale si originale vor fi trecuti intotdeauna cu numele lor reale si legale.

| andreiS20 explică (pentru Violleta2022):

Data de naştere este cea reala in toata conturile. Ma refer cum sa fac sa nu am probleme daca vreau sa folosesc un nume de "scena"? Nickname.ul poate fi cel pe langa numele de familie de exemplu Andrey - nickname si Dumitrescu - Nume de familie? Sau nickname.ul este acela pe care îl pui in paranteză langă nume pe Facebook? Majoritatea celor care au un nume de scena pus pe conturile lor, nu au probleme fiind si verificati. De ce pe mine m-ar afecta daca imi pun un nume de "scena"?

| andreiS20 explică (pentru Violleta2022):

Am citit un articol de la Facebook despre confirmarea identitați şi din cate am înțeles eu, este foarte important ca numele de familie care este scris in numele de la profilul de Facebook, trebuie sa corespunda obligatoriu cu numele de familie real trecut in acte. Nu vad nicăieri sa scrie ca ar fi problema daca este un al nume modificat pe langa numele de familie trecut la ptofil, dar in in articol scrie clar ca trebuie ca numele de la profil sa contina si numele de familie. Asta cred ca se aplica numai la profilurile de Facebook, nu si la pagini de Facebook sau Instagram, youtebe etc. La profilurile de Facebook, Facebook zice ca sunt ca niste profiluri persoanele si trebuie sa contină numele real asa cum te stie lumea, familia si prieteni, dar asta se aplica doar la profiluri, nu si la celalalte unde poti folosi un nume de scena. Aici este articolul: https://ro-ro.facebook.com/business/help/207274006754488?id=288762101909005

| Lioana a răspuns:

Daca in poza de pe actul de identitate semeni cu cel din poza de profil si coincide si data de nastere, nu cred ca va fi problema.
Ai putea sa-ti faci confirmarea identitatii de pe acum, chiar daca nu ti se cere, daca vrei sa-ti apara bifa aceea albastra.

| andreiS20 explică (pentru Lioana):

Aici am citit dar nu am înțeles foarte bine, poate reuşiti sa îmi spuneți ce a-ți înțeles din acest articol https://ro-ro.facebook.com/business/help/207274006754488?id=288762101909005

Poți aplica pentru bifa doar dupa verificarea identitați dar daca nu esti o persoană publica sau cunoscuta sau nu ai multi urmaritori, nu iti va fi acceptata cererea şi din cate stiu eu nu poti aplica pentru bifa la profilurile de Facebook, poti aplica numai pentru pagini de Facebook si conturi de Instagram, tik tok etc.

| Lioana a răspuns (pentru andreiS20):

Vad ca ti-ai facut temele foarte bine si stii totul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiS20):

Acesta este cont de BUSINESS nu personal, deci nu se aplica la tine!

| andreiS20 explică (pentru Violleta2022):

Pe viitor am de gând sa comut contul/profilul la profesional. Am luat in calcul toate astea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiS20):

Nu poti transfora un cont personal simplu intr-unul de business, caci sunt implicatii legale, cerandu-ti-se inregistarea fiscala a businesului samd.

| andreiS20 explică (pentru Violleta2022):

Nu cont de business, cont professional pentru creatori de conținut, persoane cunoscute etc. E o functie noua de la Facebook aparuta recent unde poti comuta contul la unul profesional ca sa te adresezi si publicului dar in acelasi timp sa poti sa postezi si pentru prieteni si sa folosesti contul si ca unul personal dar si professional.

| carevaescu a răspuns:

Stay linistit