| Costa_Constantin_1988 a întrebat:

Întâmpin o problemă la pc, nu mai redă imaginea pe monitor, am verificat cablul vga si nu are nimic, plus ca pc-ul cand se aprinde nu mai bipăie ca înainte.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Beep-ul de la pornire indica faptul ca auto-testarea placii de baza s-a facut cu succes, iar sistemul este gata de pornire.

Daca beep-ul de la pornire nu se mai aude, atunci pot fi mai multe probleme, unele chiar grave.
Pentu a identifica cauza problemei, poti proceda la depanare (daca te pricepi), astfel:
1. Opreste complet calculatorul, scotind si cablul de curent din priza, pe timpul fiecarei manevre urmatoare (scoatere /bagare la loc de componente)!
2. Scoate placa video (sau TOATE memoriile RAM) din soclu, dupa care pornesti din nou sistemul.
3. Porneste calculatorul si asculta daca beep-aie. Daca nu se aude nici un beep, atunci treci la punctul (5).
4. Monteaza inapoi la loc placa video si incearca din nou. Daca inca nu porneste, atunci scoate si baga inapoi din nou toate memoriile RAM, dupa care incearca sa pornesti sistemul din nou.
5. Incearca sa pornesti sistemul cu o alta sursa de curent, verificat ca este buna.
6. Verifica (vizual) daca nu sunt unul sau mai multe condensatoare umflate pe placa de baza.

Daca nu reusesti sa pornesti calculatorul sau daca operatiile de mai sus sunt complicate pentru tine (mai ales (5) si (6)), atunci apeleaza la un service.

4 răspunsuri:
| EMKing a răspuns:

Este posibil sa ai probleme la placa video, la ce anume te referi prin bipait?

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca placa de baza e cel putin complet blocata daca nu auzi nici un beep
incearca sa scoti cat mai multe piese din el pana cand obtii o reactie cu beep-ul ala

| Stroiu_Andrei_1997 a răspuns:

Vezi ce spune RAM-ul. Scoate cate o placa si vezi ce zice.

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc de ajutor! L-am rezolvat.