| kornelus a întrebat:

Ma confrunt cu o problema,care pe mine ma depaseste!
Va rog cei care se pricep mai bine sa-mi de-a un raspuns concret, detaliat, pe intelesul meu big grin
Problema este urmatoarea:
Recent am incheiat cu Telekom un contract pe 2 ani(nu stiu daca conteaza numele firmei)cu toate cele 3 servicii(telefon fix,internet,televiziune), totul ok, pana aici nimic neobisnuit!
Cand mi-au instalat cele 3 servici, pentru televizor am primit un receiver.
Problema este:Eu am apartament cu 4 camere, si de curand mi-am mai cumparat 1 televizor.
Intrebarea este:Am inteles de la ei ca se poate instala si cablu analog si prind 60 programe tv, iar daca vreau mai multe programe pot comanda si al 2-lea receiver.
Eu nu ma pricep cu astea...Cum as putea sa instalez si cablul analog? Mi-am cumparat si splitter tv,pentru caci asa am inteles de la ei...
Cum se asambleaza? La modemul internetului? Sau la receiver-ul de la televizor?
Pe langa splitter,mai trebuie ceva cabluri cumparate?
Multumesc pentru rabdarea dea-mi citi intrebarea!
Va rog cei care lucreaza in domeniu, sau au lucrat, care se pricep sa-mi raspunda.
Ofer fundita pentru cei care ma descalcesc din dilema happy

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ar trebui din receiver-ul Tv-ului sa ai o iesire pentru cablu coaxial si de acolo sa tragi cablu pana la al doilea tv.

| Geo_George_1988_UHgW a răspuns:

Spliteru îl legi la cablul principal( când pui mufele sa lași lita de exterior sa atingă mufa și firul principal de mijloc separat) pe partea în care Spliteru are o singura mufare și în continuare o sa ai mai multe ieșiri depinde de fiecare model de spliter la care o sa legi Tv-urile și modem net. Bineînțeles ai nevoie de cabluri și mufe în funcție de necesități. Spor la treaba operațiunea nu poate provoca nici o defecțiune la aparate.

| kornelus explică (pentru Geo_George_1988_UHgW):

Salut George!
Poti ca sa imi explici pas cu pas cum se face?
Ce cabluri imi trebuie? Cateva exemple?
Cum sti tu mai bine poti ca sa imi explici?
Sa fie si pe intelesul meu.big grin
Multumesc!