| Kreisegger a întrebat:

Salutare TPU
Mi-am cumparat un laptop de gaming de la Asus Rog Strix, doar ca atunci cand ma joc, cam orice joc, se incalzeste si incepe sa faca zgomot.As vrea sa ii cumpar un cooler de gaming, sa mai scada din caldura si sa mai scada si sunetul pe care il face(de la ventilatoare sau de la hardisk?)

Multumesc

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatorul se tureaza cu atat mai mult, cu cat procesorii (CPU si GPU) sunt solicitate si se incalzesc mai mult.
Daca racirea este slabita (sistemul de racire s-a umplut de praf), atunci caldura si turatia este si mai mare.

Intai trebuie curatat de praf sistemul de racire, dupa care laptop-ului trebuie asigurat mai mult aer pentru racire.
Deseori este suficient ca laptop-ul sa fie ridicat inca un cm de la placa mesei, nu neaparat folodit cooler.
Trebuie evitat ca laptop-ul sa fie asezat pe un material textil (sau asemanator), care poate astupa orificiile de aerisire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptop-urile nu sunt pentru gaming. Unde racesti procesoru cum trebuie. Te joci maxim un an pe el. Dupa ce intra praf in el si nu se mai raceste cum trebuie, te pisi pe el poa sa fie mama laptop-urilor happy

| Kreisegger explică (pentru anonim_4396):

Am dat aproape 1700 de euro pe el

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kreisegger):

Sa fii sanatos, e laptoplaughing cu banii aia iti luai un desktop bun happy

| CM7YRE a răspuns (pentru Kreisegger):

Banii nu fac diferenta, componentele o fac. Daca dai si-un milion de euro pe ceva, nu ii reprezinta adevarata performanta. Laptopul o fi/este bun, dar userul are dreptate, in ideea in care obtineai mai multa performanta la un pc in aceiasi bani. Ia un cooler/stand, o sa te ajute (diferenta de temperatura si sunet o sa fie cat de cat sesizabila).

| ShAwDoRneYTheReal a răspuns:

Sunetul provine de la ventilatoarele laptopului.Incearca sa te duci la un magazin special in asta si sa intrebi

| AnimeDemonul a răspuns:

Pai vezi la sater ca poate sunt ventilatoarele si hardul hiperklokate din fabrică ca mie miau făcut asta dacă tot se încălzește si tot așa du-te la un specialist ca hardu cel mai probabil nu i-a fost băgat placa de protecție si de aia da vezi si tu eu îți recomand să mergi la un specialist înainte să cumperi da faci cum vrei si dacă nu găsești specialist caută pe net sigur găsești hai noroc