| cristianfrunza a întrebat:

Recent mi-am cumparat un Laptop/Notebook nou.
Prima data credeam si inca cred ca el trebuie sa fie stins in momentul in care il incarc iar apoi trebuie sa il folosesc stand mereu "pe baterie". Azi mi-a spus un prieten ca este mai bine daca il las pe direct, adica cu firul de alimentare permanent bagat, iar bateria sa o scot si sa o folosesc doar in momentul in care plec undeva ca sa nu scurtez viata bateriei.

Este bine daca fac chestia asta? Mai face cineva la fel? Nu este riscul sa se arda sau mai stiu eu ce?
Va multumesc, astept un raspuns!

Răspuns Câştigător
| Flaviius87 a răspuns:

Parerile sunt impartite ca de fiecare data. Si eu am citit despre acest subiect atunci cand mi-am luat laptop si am ajuns la concluzia ca: bateria trebuie folosita din cand in cand, astfel nu este recomandat sa o lasi nefolosita perioade lungi de timp (3 luni spre exemplu).
Cand scoti bateria, e bine sa o pui "la pastrare" incarcata pe jumatate, nu plina.
So, e bine sa mai folosesti bateria din cand in cand, altfel se strica.

Succes!

7 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Poti sa il folosesti linistit si in timp ce il incarci, numai sa ai grija ca in momentul in care ajunge la 100% sa deculplezi si sa il folosesti "pe baterie". Asta pana ce bateria de descarca din nou pana la 10-15%. Succes!

| Georgicuță a răspuns:

Daca tineti tot timpul laptop-ul in priza, bateria se uzeaza prin nefolosire. Acelasi lucru este valabil daca scoateti bateria si o puneti deoparte. Bateria trebuie incarcata complet si descarcata complet periodic, macar o data pe luna.

Acesta este un sfat luat de pe : http://www.laptopreview.ro/......-ului.html

| WeaponGirl a răspuns:

Nu se intampla nimic daca faci asa, stai linistit nu se arde nimic! Singura chestie care se poate intampla este ca in cazul in care iti cade curentul si lucrezi ceva la calculator (scrii un referat de ex) fiind conectat direct la curent, se inchide odata cu caderea curentului si nu se salveaza documentulhee hee Cam asta ar fi singurul dezavantaj minuscul si cu sanse f mici sa se intample!winking

| Azµre a răspuns:

Bateria o lași la locul ei nu o scoți o bagi că o să dai dracu suportul de prindere. Pe deasupra de fiecare dată când tu bagi încărcătorul în laptop și bateria este full, ea automat se deconectează de la încarcare, și nu este nevoie să scoți tu bateria.
Prin urmare nu, las-o acolo unde îi este locul.

| andreeapp a răspuns:

Prietenul tau are dreptate, e bine sa stai cat de mult poti cu el in priza si cu bateria scoasa! Altfel scurtezi viata bateriei.

| Brunettta a răspuns:

Da, prietenul tau are draptate... mie mia recomandat un specialist sa fac acest lucru, si laptopul merge foarte bine! Deci, poti scoate bateriawinking!

| Azµre a răspuns (pentru Brunettta):

E o prostie, cine ți-a recomandat nu știe despre ce vorbește.
Bateria se decuplează automat după ce se încarcă, totul este electronic și automat.
Scoaterea bateriei nu e un mod de a o conserva și păstra, din contră o vei consuma aiurea. Bateria trebuie să aibă un ciclu de încarcare descărcare altfel pierde din viața, ea fiind în laptop imediat ce scade o sutime să zicem se încarcă, practic este întreținută de un circuit integrat electronic.