| S1LVA a întrebat:

Salutare TPU, vin cu o întrebare... Am o boxă portabilă care nu mai are bateria originală li-on de 3.7v la 1200mh(am cautat să văd cât are) și am înlocuit-o cu 4 baterii de 1.2v 1200mah(ni-cd) legate în serie rezultând 4.8v nominal (tensiunea maximă n-am apucat s-o verific) întrebarea e, dacă leg 4 baterii în serie de acest gen, mai leg 4 în serie, dar separat de celelalte și după acele 2 bancuri de câte 4 baterii în serie le leg în paralel pentru a obține un curent mai mare (de 2400mah cred) este în regulă? Gen se va întâmpla ceva cu boxa? Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine cumpara alta noua decat sa te complici atat.

| S1LVA explică (pentru darrio2007):

Aș putea, dar gen e în regulă dacă fac și asta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decît sa i faci improvizatii cu 100 de baterii, mai bine cumperi un alimentator(transformator) care are tensiunea 3-12 volti, si ai terminat povestea.

| S1LVA explică (pentru CristiDinBucuresti):

Faza e că vreau să mai fie portabilă

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru S1LVA):

Cumperi bateria originala ca o strici daca i pui tu ce baterie vrei.