| Alexxanndru a întrebat:

Salutare tuturor. Am o problema cu placa video dedicata. Acum 3 zile am deschis carcasa unitatii si am schimbat pasta termoconductoare de la procesor.Cand am pus totul la loc si am conectat cablurile prin spate, SURPRIZA, nu mai mergea placa video., Asa ca am trecut pe placa video inclusa in placa de baza.De ce nu imi mai vede placa video dedicata? Tin sa mentionez ca de cand nu mai merge placa video dedicata imi face fite calculatorul la pornire.Adica, apas pe butonul de on-off si incep cele 2 beculete ( de power si Hdd) sa se aprinda intermitent. (verde-portocaliu, verde-portocaliu). Dupa cateva ori in care se aprind beculetele ori ramane cel verde aprins si pot vedea si pe monitor, ori ambele beculete stinse in timp ce coolerele raman aprinse, dar nu se aprinde si monitorul ( sa vad ceva). Cand raman ambele stinse trebuie sa apas pe butonul de restart pentru a o lua de la cap.Pot da si cateva restart-uri pana sa mearga.Problema asta am intampinat-o si de vreo luna inainte sa se strice placa video, dar nu licareau ambele beculete, ci dooar nu se aprindea niciunul, iar dupa un simplu restart totul mergea bine.Asadar, ce e de facut? :D

Componente pc :
Placa video : nVidia GeForce 8400GS
Placa de baza : Biostar NF61S-M2 TE (http://www.biostar.c...on.php?S_ID=313 )
Ram : 1GB
Procesor :AMD Sempron Processor 3600+ 2. 00GHz.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Vezi ce ai stricat la el, ca sigur i-ai facut tu ceva. Astea nu apar din senin. Si legat de pasta, sper ca ai pus pasta in cantitati corecte(1 gram maxim) nu altfel).

| Alexxanndru explică (pentru sltlp):

Stricat nu se vede nimic, totul e la locul lui, am scos placa video si m-am uitat la ea, iar 2 contacte sunt doar 3 sferturi din ele, adica o mica parte din varful chiestiei acelea galbene care face contact e rupta, De la ele sa fie, sa nu faca atingere bine? big grin, Pasta am pus-o corect, fiindca m-am documentat putin inainte big grin laughing

1 răspuns: