| Apalaghia_Madalina_Vasile_1989 a întrebat:

Salutare tuturor. as cere un ajutor din partea voastra.nu merge sa fac apeluri video. pe facebook nu vad si nu ma vede.eu ma vad in coltul ecranului. pe skype la fel. nu imi poate citi camera cand sun. am cumparat camere noi. doua camere noi plus acea veche. la toate 3 fac asa. camera veche mi-a mers pana sa le cumpar pe astea 2. de o saptamana nu mai merge apelurile. de aia am cumparat camere, am crezut ca e de la camera. poate sa fie din calculator? am schimbat windowsu acum 2 zile XP sp3. cu toate driverile instalate. ajutati-ma va rog frumos macar cu un sfat

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema e mai mult ca sigur de la Windows Xp, care așa cum se știe din Aprilie va deveni istorie, adică i se retrage suportul tehnic iar încet încet aplicațiile și driverele nu vor mai lucra cu Xp, ceea ce poate să se fi întâmplat și la tine și anume aplicațiile (skype) să nu mai fie compatibil cu XP.
De asemenea mai poate fi o problemă de drivere care nu sunt instalate cum trebuie sau nu ai actualizat Skype-ul la ultima versiune.
Problemă hardware nu prea are ce sa fie numai eventual USB-urile să fie așa de uzate încât să nu mai faca contatc, sau contctele îs oxidate, dar dacă zici că a funcționat, exclud asta
Să nu excludem virușii care ar putea face asta.
Remediu.
Ca să excluzi o problmă software descarcă de la mine de pe site(e la profil) WinuX și butează distribuția în mod live DVD cu camera Web conectată la PC.
NU ai nevoie de drivere, nimic.Totul va funcționa din prima.E a fel de ușor de utilizat ca Xp-ul, numai că e imun la viruși că e bazat pe Linux.
Pe WinuX ai deja instalat skype, navigator de internet, player de muzică, etc, deci fa o proba cu skype-ul de acolo și dacă vezi că totul funcționează înseamnă că e o problemă software.
Nu va afecta Windows-ul Xp și datele instalate pe PC, că va lucra excluziv în RAM.
Dcă nu t descurci trimite-mi un privat cu ID-ul țău și vb pe messenger
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

WinuX îl găsești la secțiunea de IT și calculatoare/Linux(e pinguinul TUX ca simbol)/WinuX