| Costis3x69 a întrebat:

Salutare tuturor, știți cumva dacă e normal ca la un telefon cu ecran OLED/SUPER AMOLED trebuie să se vadă o dungă roz jos? Adică până acum m-am întâlnit cu 2 oameni de la care voiam să îmi cumpăr un telefon Sh un Samsung Galaxy S8+ și un iPhone 12 mini și amandoua aveau aceeași problema. Este normal adică acolo jos este vreo delimitarea a ecranului și de aia se vede așa sau? Și care sunt șansele ca daca îmi cumpăr un telefon nou de ex Samsung Galaxy M13 sau F13 sau un Xiaomi C40 să aibă aceeași problema? Produsele de la Flip sunt ok de cumpărat au așa probleme? Adică e adevărat că nu prea îmi schimb telefoanele...dar nici chiar așa pur și simplu mă dispera faptul ca telefonul meu să fie perfect și să nu aibă zgârieturi, fisuri, pete sau dungi. Spropo daca am refuzat 2 vânzători pot pati ceva grav dacă am dat nr de telefon?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

S8+ este un telefon foarte vechi și e normal sa prezinte burn.
Asta înseamnă burn-in
https://www.makeuseof.com/tag/save-screen-prevent-burn-in-amoled-screens/

Pe scurt, e vorba de un efect specific ecranului AMOLED și OLED care arde pixelii, iar asta se întâmplă datorită faptului că telefonul a stat cu luminozitatea la maxim mai mult timp.
Fiind vorba că e jos acea bara roz, înseamnă că e de la bara de navigare (https://images.app.goo.gl/hyUnmuygBFq8JJU66)
Acest efect nu dispare de la sine, ci trebuie sa schimbi display-ul cu altul nou.

Șansele să întâmpini aceeași problema la M13 sau F13 sunt 0, dar daca și tu îl vei utiliza cu luminozitatea la maxim, pentru mult timp, mai multe zile la rand, va apărea același efect.
Telefoanele de la flip nu au aceasta problema.
E perfect in regula sa fii atent cu telefoanele tale, dar nu prea poți avea așteptări de la un telefon sh care e și destul de vechi.
Cat despre ce îți pot face vânzătorii, nu îți pot face nimic ei, așa că stai liniștit.

| Costis3x69 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc mult pentru sfaturi am văzut că Samsung Galaxy F13 sau M13 au un display IPS LCD și cred ca o să aleg M10 am văzut că are review-uri destul de bune...

| Hyperion7 a răspuns (pentru Costis3x69):

Cu drag!:D
Am văzut că poza pe care ți-am trimis-o, nu a mers, de data asta sigur o sa meargă
https://www.reddit.com/......e_used_it/

Nu știam că M13 și F13 au ips LCD, dar în fine.

Cat despre M10, e destul de vechi, iar performanta lui va fi destul de slabă, mai ales după câțiva ani în spate.
Care e bugetul de care dispui pentru a-ți lua un telefon? Poate te ajut eu cu niste recomandări O:-)

| Costis3x69 explică (pentru Hyperion7):

Da chiar as vrea sa mă ajuți cu niste recomandări... Dacă poți

| Hyperion7 a răspuns (pentru Costis3x69):

In regulă, care e bugetul?

5 răspunsuri:
| NuCitescNotificari a răspuns:

Telu' e pe invers laughing)))