| D3lUxE a întrebat:

Vreau sa-mi reinstalez windowsul la PC si nu stiu ce sa aleg. Windows XP sau Windows 7? Care e mai bun?

18 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca ai o rasnita de pc stai la xp. daca ai un pc cat de cat bun, eu zic 7

| nashu40 a răspuns:

Salut!
Feicare parere de aici este pertinenta si fiecare are dreptate in felul sau.
Eu iti spun insa urmatorul lucru : depinde ce sistem ai. Pe scurt, daca ai minim 2 GB memorie RAM si o placa video cel putin decenta se merita sa pui windows 7, pentru ca are multe in plus fata de XP.
Dar daca ai un sistem cu 1GB memorie iar placa video e modesta mergi pe XP pentru ca 7-le nu va face fata. Iti spun din experienta, eu cu un sistem mai vechi am vrut sa testez windows7 si am avut mari probleme de compatibilitate cu driver-ele placii de baza sau placa video, ca sa nu mai vorbesc de restul.

| laptopnews a răspuns:

Recomandam Windows 7! Vezi si de ce intr-un articol detaliat!
http://laptopnews.ro/de-ce-microsoft-windows-7.html

| qLoveSmileღ a răspuns:

Windows 7 este mult mai bun decat XP.

| ExtreamL4D a răspuns (pentru qLoveSmileღ):

Mileidi nu prea ai dreptate, poate tu spui ca win 7 eu mai frumos ca Xp si da este mai frumos dar are niste dezavantaje Vin 7 fata de xp si anume, in Win XP poti face unele lucruri in care win 7 nu se poate si in win 7 unele jocuri nu merg de aceea eu recomand wiin XP pentru o funcionare mai buna.

| qLoveSmileღ a răspuns (pentru ExtreamL4D):

In fine, fiecare cu parerea lui.

| claudiuclaus123 a răspuns:

Sunt bune amandoua daca vrei sa te joci mult dar daca vrei mai mult sa navighez pe internet si sa vorbesti cu prieteni pe retelele de socializare iti sugerez sa folosesti windows 7

| Robert7186 a răspuns:

Ai putea incerca Win 8 big grin

| tteo92 a răspuns:

Salut!
In mod normal e mai bun w7. Dar nu pentru orice pc.
Pentru tine e mai bun, depinde de configuratia pc-ului tau.
Daca ai un PC indeajuns de bun incat sa-ti ruleze windows7 asa cum trebuie, atunci poti pune w7. Daca nu, alege xp-ul.

Răspuns utilizator avertizat
| XCalinStelistuX a răspuns:

As zice windows 8. Oricum nu prea gasesc avanntaje si dezavantaje, intre cele doua, numai ca 7 e mai nou.

| dArKcHiLd1 a răspuns:

Windows 7 e mult mai bun :X Crede-mă! Înainte aveam Windows XP dar mi-am instalat Windows 7 şi e mult mai bun! Încearcă că e chiar miştowinking

| RozyRozyRozy a răspuns:

Cel mai bun este Windows 7... fundita big grin

| pHe0Nix a răspuns:

In primul rand, detalii despre PC-ul tau
Caati rami ai?
Ce procesor ai?
Cat loc ai pe HDD
Daca ai 256/512/1 gb ram iti recomand xp
Daca ai 2 gb Ram iti recomand Windows 7 32 bit ATENTIE! 32 bit nu 64
Pentru 64 iti trebuie 2 sau mai mult pentru caci cu 2 gb ram 64 bit trage sistemu in jos,
Placa ta video trebuie sa aiba minim DX9, pentru suport aero ( transparenta in meniuri)
Procesor cat de cat pentru windows 7 macar 2.0 ghz, cu 1 ghz, sau 1.6 iar trage sistemu in jos, daca ai mai putin de 2.0 ghz, recomand xp, bafta

| StarGamer a răspuns:

Iti recomand windows 7 deoarece este cel mai nou, updateurile sunt foarte bune (antivirus, placa video etc.) si daca esti jucator inrait...anumite jocuri noi proaspat scoase pe piata accepta doar windows 7 sau vistawinking. Sper ca te-am ajutat.

| Catalin_Oncescu_1995 a răspuns:

Depinde acum. Eu folosesc Windows 7 si sunt multumit de el, dar sincer sa fiu daca vreau sa tin un server in calculator si as avea de ales doar intre windows-uri as alege XP. In rest esti mai avantajat cu Windows 7 la jocuri/aplicatii. (Iti recomand versiunea de 64bit)

| WimziMihai98 a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti Windows Xp SP3.el te va ajuta sa iti instalezi multe programe ca de ex:net framework 4 cu care poti deschide o multime de aplicatii, dar win 7 nu pre merge la gamingtongue

| Diaconu_Aurel_1999 a răspuns:

Ba eu zic ca windows 7 este mai bun ca xp numai ca este mai naspa la jocuri uitae aici de unde poti downloada win 7 original http://goo.gl/ZbXxy funda?