| Stelistu_Dany_1985 a întrebat:

Salutare, vreau si eu o recomandare pentru un wireless puternic pentru casa si gradina bun prin wifi. Am un wifi pentru casa dar nu am semnal si afara, vreau ceva puternic sa am wifi peste tot. Ce imi puteti recomanda? Va multumesc.

4 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Iti recomand NetGear NightHawk X4S (R7800) AC2600. De cand il folosesc nu mai am probleme cu semnalul. happy

Bula
| Bula a răspuns:

Semnalul depinde de materialele din care este construita casa, de metalele dintre router si dispozitivul folosit, de distanta dintre ele etc.
In practica, un router acopera greu un apartament mai mare de 2-3 camere, mai ales daca sunt pe mai multe nivele. In afara cladirii, semnalul rareori este suficient de bun la distante mai mari de 5-8m in afara peretelui exterior.

Din motivele de mai sus, se recomanda ca router-ul sa fie amplasat in zona centrala al casei, la o inaltime de cca 1.2-1.6m, in zona lipsita de obiecte metalice (care ecraneaza si absoarbe semnalul).
Pentru wi-fi extern, antena trebuie plasata cat mai sus. Pentru asta se poate folosi o antena externa sau un retranslator (repetor) wi-fi plasat la nivelul acoperisului (chiar sub acoperis, daca nu este din tabla, sau la 0.5-1m sub stresina.

Amplasarea exacta pentru echipamentul necesar trebuie facuta dupa consultarea cu un specialist, care va evalua situatia de fapt, la fata locului).

| TAVIANOS a răspuns:

Poti folosi si un range extender pentru a extinde raza wireless-ului. Uite aici un exemplu destul de ieftin dupa parerea mea https://www.it-fashion.ro/ap-ac-1200-dual-band-d-link-dap-1620-e.html

| gixapef777 a răspuns:

Daca vrei ceva puternic eu iti recomand acesta https://www.emag.ro/......DFZRD2BBM/ acopera cateva sute de metri patrati si poti lega mai multe sa maresti cat vrei semnalul. Vezi ca e la reducere acum.