| alexandero a întrebat:

Salutare, ziceti-mi si mie sunt bune programele de test de viteza la net? ( am net de la Romtelecom, si platesc 20 de lei, si viteza de descarcare pentru orice fisier este de 400kb/s, dar la toate testele pe care le-am incercat la toate aceeasi viteza imi arata adica 2mb/s) si de ce mi se descarca atata de incet?

13 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Sti cum se calculeaza viteza de download? 2 mb/s=2000 kb (impartit) la 8=250 kb/s care este viteza reala de download. Ai o viteza perfect normala

| alexandero explică (pentru MikeAlexis):

Da dc se imparte la 8? ce inseamna?

| DeidaraXR1 a răspuns:

Incearca www.speedtest.net. Eu la RDS cu 30 si ceva de lei am 100 mb/s si trag cu 8-9mb

| AgathaRo a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Ei bine daca stiai ca RCS&RDS lucreaza mai mult pe baza p2p (Peer-To-Peer) adica retea.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru AgathaRo):

Nu prea stiu ce e cu p2p dar oricum de ex. pe vplay imi merge greu deoarece au ei fite. De asemenea o luat discovery si antenele doar ca sa isi bage ei digi life digi pana mea...

| AgathaRo a răspuns (pentru DeidaraXR1):

In cazul filesharing-ului e p2p. Pe vplay este o comunitate de video streaming gen youtube unde posibil sa fie la activ 5k - 10k utilizatori si daca au o latime de banda la host ex 1gb/s calculeaza putin la fiecare din banda aia de 1gigabit cat ii revine fiecarui utilizator.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru AgathaRo):

Ideea e ca am incercat la altcineva care are UPC de 50 mb si mergea mult mai repede. Am incercat in acelasi interval de timp 9-11pm in timpul saptamanii si in weekend. E de la RDS 80%.

| AgathaRo a răspuns (pentru DeidaraXR1):

In timpul acela ai ceva programe deschise care sa iti consume banda de internet? programe filesharing (upload/download)

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru AgathaRo):

Nu. chiar le inchdeam pe toate sa fac asa un test. am citit si pe net ca astia isi cam bat joc.

| AgathaRo a răspuns (pentru DeidaraXR1):

Te-ai uitat la traficul care era pe pagina?

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru AgathaRo):

Nu.

| AgathaRo a răspuns:

La banii aia nu te astepta la mega/hiper/ultra viteza. La viteza iti arata 2 megabiti pe secunda. E diferenta intre MB/mbps.

| alexandero explică (pentru AgathaRo):

Ma imi arata 2000kb/s happytransforma in MB